В поредното издание на „Академия Здравитал“ проф. Христо Деянов разгледа две противоположни заболявания – Синдром на Кушинг и Болест на Адисон. Лекцията се осъществи в рамките на рубриката „Образователен здравен университет“ и бяха презентирани основните параметри на тези две нозологични единици.
Синдром на Кушинг
Тази болест е все по-често срещана напоследък, поради прекомерната употреба на кортикостероидни препарати, особено при автоимунни процеси, ревматоидни, ревматични проблеми. При синдрома има повишени нива на кортизол в организма, а причините затова са две. Първата опция е свързана с приемани медикаменти, стимулиращи самия хормон, а втората – с тумор в областта на хипофизата, хипоталамуса. Хиповизата е малка жлеза, намираща се в черепната основа. Тя ръководи обмяната на веществата, всички основни органи, системи в целия организъм. Състои се от два дяла – преден (аденохипофиза) и заден (неврохипофиза).
Чрез образна диагностика, снимка е възможно да бъде открит аденом на хипофизата. По този начин виждаме дали има новообразувание, което може да предизвика повишено отделяне на адренокортикотропен хормон – той стимулира надбъбречните жлези и техните анатомични структури, отнасящи се за кортекса. Надбъбречните жлези са чифтен орган, разположен върху горния полюс на бъбреците, имат в себе си кора и сърцевина. В надбъбречния кортекс се различават три зони, в чиито клетки се произвеждат различни хормони. Като част от проверките за болестта се включват компютърната томография или ядрено-магнитен резонанс, ехография на надбъбречни жлези. Синдромът е установен от английския лекар Харви Кушинг през 1912г. Заболяването има характерна клинична картина и типична лабораторна констелация, а диференциалната диагноза не е широко-спектърна.
Съдържание
Основни ефекти на кортизола върху организма:
- Нарастване на теглото – неравномерно разпределени мазнини при корема, раменете, шията и лицето;
- Зачервени бузи;
- Високо артериално налягане – наблюдава се при 70-80 процента от пациентите;
- Отлагане на мазнини по гърба – получава се мазнинна гърбица;
- Кожни изменения по корема (стрии) и бедрата – това става, заради дефекти в съединителната тъкан;
- Тънки ръце, крака – заради катаболния ефект на кортизола (изсмукване на мускулна маса;
- Повишен синтез на глюкоза – по правило всички лица със синдром на Кушинг имат захарен диабет;
- Инсулинова резистентност – повишено секретиране на инсулин от панкреаса, продукцията не може да влезе в употреба;
- Повишен синтез на мастни киселини в кръвта – дислипидемия;
- Активизиране на клетките – остеокласти, които разграждат костната тъкан;
- Задържане на течности – появяват се отоци;
- Хипертрофия на сърцето;
- Прекомерно окосмяване в зоните, които са зависими от андроген;
- Психически промени за човек – липса на концентрация, безсъние, депресия, раздразнение;
- Остеопороза – голяма вероятност от фрактури в даден момент от живота;
- Нарушения в менструацията на жените – болезнени моменти със силни кръвотечения;
- Намаляване на либидото и при двата пола;
- Високите нива на кортизол потискат имунната система – човек става по-податлив на бактериални, вирусни, гъбични инфекции.
Форми на синдрома
1. Ятрогенна форма – заради прекалена консумация на кортикостероиди (те се използват за спиране на автоимунните процеси, могат да повишат кортизола);
2. При наличие на туморен или друг процес – освобождаване на рилизинг фактор от хипотеламуса към хипофизата.
Болест на Адисон
Тази болест е пълна противоположност на горе-споменатия синдром. Тук има хронична надбъбречна недостатъчност, съществува понижен синтез и секретиране на минерал и глюкокортикоиди от жлезата – говорим за недостиг на съответните ендогенни вътрешни хормони. Адисоновата болест е предимно автоимунно заболяване, което се проявява като първична адренална липса. Дължи се частична или пълна деструкция на кортекс. За клинична изява има нужда голяма част от кората на двете надбъбречни жлези да бъде унищожена. Болестта е сравнително рядка, като най-често засяга жени в зряла възраст (от 30 до 50 години). Туморни метастази, спин, амилоидоза – това са малко срещани предразполагащи фактори за откриване на здравословния проблем.
В миналото най-честата причина за болестта на Адисон е била туберколозата, а сега, както вече споменахме – автоимунните процеси. Основна симптоматика за синдрома е почерняването на кожата, върху дланите, пръстите (средните, крайните фаланги), клепачите, устните. По-черен става цвета и при лицевата кожа. Понякога в началните стадии болестта минава безсимптомно, затова обстойните прегледи при лекари са препоръчителни. Друга често срещана отличителна черта е пигментацията по лигавиците на кожата – например в устната кухина, езика, небцето. Лечението е заместително, по-лесно и просто, ако няма тумори, на които да се дължи самото заболяване.
Характерни оплаквания при синдрома на Адисон
- Гадене;
- Повръщане;
- Липса на апетит, съответно редукция на килограми;
- Загуба на желание за живот;
- Депресия;
- Понижено артериално налягане;
- Ускорен пулс – тахикардия;
- Прилошаване;
- Сърцебиене;
- Виене на свят;
- Миалгия – мускулна болка;
- Остра адренална криза – възможна е при кръвоизлив;
- Менструални проблеми при дамите.