Една от основните теми, тиражирана в публичното пространство, която се налага от медиите вече няколко години, е пряко обвързана със здравословното хранене и борбата с високия холестерол, сърдечните заболявания и затлъстяването. Познато ни е становището на специалистите, че познатата ни т.нар. улична храна е богата на мазнини, които биха довели до затлъстяване. В становището на медиците се твърди, че тези храни са богати на транс-мазнини.
Съдържание
Но знаем ли какво всъщност представляват транс-мазнините?
Има два широко разпространени типа транс-мазнини, открити в храните: естествени и изкуствени. Естествените транс-мазнини се произвеждат в червата на някои животни и в храните, направени от тези животни (например мляко и месните продукти), те могат да съдържат малки количества от тези естествените транс-мазнини. Изкуствените транс-мазнини (или транс-мастни киселини) са изкуствено създадени в индустриалното преработване на хранителни продукти. Процесът се свежда до добавяне на водород към течните растителни масла, за да ги направи по-твърди.
Основният хранителен източник на транс-мазнини в преработените храни е „частично хидрогенираните масла.” През ноември 2013 г. Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA) репи вече да не признава частично хидрогенираните масла като безопасни (GRAS) за производството на храна. Въпреки решението ѝ компаниите използват т.нар. Транс-мазнини в производството на храната ни.
Но защо някои компании използват транс-мазнини?
Щом медиците не препоръчват употребата на подобни мазнини, а Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ ги обявява за вредни, защо компаниите ни ги пробутват?
Транс-мазнините са лесни за използване, евтини за производство, а срокът им на годност е по-дълъг от останалите хранителни продукти. Транс-мазнините придават на храните желания вкус и текстура. Много ресторанти и заведения за бързо хранене използват транс-мазнини за пържене на храни. Това е така, тъй като масла с транс-мазнини могат да се използват многократно във фритюрниците. Няколко държави (Дания, Швейцария и Канада) и няколко щата в САЩ (Калифорния, Ню Йорк, Балтимор и окръг Монтгомъри) са намалили или ограничили употребата на транс-мазнини в заведенията за хранене.
Защо транс-мазнините оказват неблагоприятен ефект върху здравето ни?
Транс-мазнините, наричани още транс-ненаситени мастни киселини, са по-вредни от познатите ни мазнини, тъй като имат двоен ефект. Те не само повишават нивата на LDL („лошия“) холестерол, но и намаляват нивата на HDL („ добрия”) холестерол. Транс-мазнините се намират в храни произведени с растителни масла и се намират в различни храни като картофени чипсове, пръчици, бисквитки, пици, маргарин, зърнени закуски или хамбургери.
Препоръките на експертите са да избягваме храни, богати на транс-мазнини. Храненето с транс-мазнини увеличава риска от развитие на сърдечни заболявания и инсулт, също така е свързано с по-висок риск от развитие на диабет тип 2.
Защо транс-мазнините станаха толкова популярни, ако имат толкова лоши ефекти върху здравето?
Преди 1990 г. се знаеше много малко за това как транс-мазнините могат да навредят на нашето здраве. През 90-те години изследванията започнаха да идентифицират неблагоприятните ефекти върху здравето на хората, които консумират транс-мазнини. Въз основа на тези констатации, Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ установи разпоредби за описване на транс-мазнините в етикетите на храните. Консумацията на „вредните“ храни значително е намаляла през последните години в страната, в която тя беше най-широко разпространена – САЩ. Въпреки това обаче затлъстяването, сърдечните заболявания и високият холестерол са сред водещите проблеми на населението там.
Кои храни съдържат транс-мазнини?
Всеки от нас поне веднъж в живота си е хапвал бургер или пържени картофки. Купувайки ги от заведенията за бързо хранене е почти 100% сигурно, че храната е богата на т.нар. транс-мазнини.
Транс-мазнините могат да бъдат намерени в много храни. В тях влизат пържени храни като понички или печени продукти, включително сладкиши, кори за пай, бисквити, замразена пица и маргарини или други. Можете да определите количеството транс-мазнини в дадена опакована храна, като просто прочетете съдържанието на продукта, описано в етикета.
Когато проверявате съдържанието на продуктите на етикета, може да откриете изписано 0 гр. транс-мазнини. Тяхното нетно количество обаче може да е 0,5 гр. и все пак да фигурират в продукта, който ще закупите.
Има ли обаче естествени транс-мазнини?
Малки количества транс-мазнини се срещат естествено в някои месни и млечни продукти, включително говеждо, агнешко и др. Няма достатъчно проучвания, за да се установи дали тези срещащи се в природата транс-мазнини имат същите лоши ефекти върху нивата на холестерола като тези, които изкуствено се прибавят в храните.
Как да намалим консумацията на транс-мазнините?
Необходимостта от ограничаване на транс-мазнините е от изключителна важност за тези, които имат високи нива на LDL холестерол. Според американски експерти по сърдечно здраве транс-мазнините трябва да не са повече от 5-6% от калориите, които приемаме през деня
За да намалите изцяло тяхното количество обаче е добре да проверявате производството на храната, която консумирате ежедневно. Потърсете домашно произведени продукти по местните пазари. Ако разполагате със свободно време, терен и желание можете сами да отглеждате натурална храна, в която няма да се съдържат консерванти, подсладители и оцветители, както и транс-мазнините.