Надяваме се информацията за Диабет да Ви е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
[wpdreams_ajaxsearchlite]
Не се колебайте да се свържете с нас: 02/402 68 68
Начало » Енциклопедия за Здравословни Проблеми » Диабет
Диабетът е състояние, което се проявява, когато кръвната захар (глюкоза) е твърде висока. Той се развива, когато панкреасът не произвежда достатъчно инсулин или изобщо не произвежда такъв, или когато организмът не реагира правилно на действието на инсулина. Диабетът засяга хора от всички възрасти. Повечето форми на диабет са хронични (за цял живот) и всички форми, могат да бъдат овладяни с лекарства и/или промяна в начина на живот.
Глюкозата (захарта) се получава главно от въглехидратите в храната и напитките. Тя е основният източник на енергия за тялото. Кръвта пренася глюкозата до всички клетки на тялото, за да я използват за енергия.
Когато глюкозата се намира в кръвта, тя се нуждае от помощ – “ключ” – за да достигне крайната си дестинация. Този ключ е инсулинът (хормон). Ако панкреасът не произвежда достатъчно инсулин или организмът не го използва правилно, глюкозата се натрупва в кръвта, което води до висока кръвна захар (хипергликемия).
С течение на времето постоянно високата кръвна глюкоза може да доведе до здравословни проблеми, като сърдечни заболявания, увреждане на нервите и проблеми с очите.
Техническото наименование на диабета е захарен диабет. Друго състояние, което споделя термина “диабет” е диабет инсипидус – но те са различни. Те споделят името “диабет”, защото и двете причиняват повишена жажда и често уриниране. Диабетът инсипидус се среща много по-рядко от захарния диабет.
Съществуват няколко вида диабет. Най-често срещаните форми включват:
Други видове диабет:
Диабет тип 3: Тази форма на диабет се появява, когато панкреасът претърпи увреждане (различно от автоимунно увреждане), което засяга способността му да произвежда инсулин. Отстраняването на панкреаса (панкреатектомия) също води до тип 3.
Латентен автоимунен диабет при възрастни (LADA): Подобно на диабет тип 1, LADA също е резултат от автоимунна реакция, но се развива много по-бавно от тип 1. Хората, диагностицирани с LADA, обикновено са на възраст над 30 години.
Диабет на зрелостта при младите хора (MODY): MODY, наричан още моногенен диабет, се дължи на наследствена генетична мутация, която влияе на начина, по който тялото произвежда и използва инсулин. Понастоящем съществуват над 10 различни вида MODY. Той засяга до 5% от хората с диабет.
Неонатален диабет: Това е рядка форма на диабет, която се проявява през първите шест месеца от живота. Около 50% от бебетата с неонатален диабет имат пожизнена форма, наречена постоянен неонатален захарен диабет. При другата половина състоянието изчезва в рамките на няколко месеца от появата му, но може да се върне по-късно през живота.
Крехък диабет: Крехкият диабет е форма на диабет тип 1, която се характеризира с чести и тежки епизоди на високи и ниски нива на кръвната захар. Тази нестабилност често води до хоспитализация. В редки случаи може да се наложи трансплантация на панкреас за трайно лечение на крехкия диабет.
Диабетът е често срещан. В България според статистиката от това заболяване страдат около 500 000 души. 40% от хората обаче не знаят, че имат диабет.
Около 537 милиона възрастни в целия свят имат диабет. Експертите прогнозират, че до 2030 г. броят им ще нарасне до 643 милиона, а до 2045 г. – до 783 милиона.
Допълнителна информация за симптомите за всеки тип диабет включва:
Твърде многото глюкоза в кръвта причинява диабет, независимо от вида му. Въпреки това причината за високите нива на глюкоза в кръвта е различна в зависимост от вида на диабета. Причините за диабет включват:
Диабетът може да доведе до остри (внезапни и тежки) и дългосрочни усложнения – главно поради екстремно или продължително високи нива на кръвната захар.
Лекарите диагностицират диабета, като проверяват нивото на глюкозата в кръвта.
Изследване на кръвната глюкоза на гладно: Тъй като храната може да повлияе значително на кръвната захар, този тест позволява да се провери изходното ниво на кръвната захар.
Случаен тест за кръвна глюкоза: “Случаен” означава, че можете да си направите този тест по всяко време, независимо дали сте били на гладно.
А1с: Този тест, наричан още HbA1C или тест за гликиран хемоглобин, дава информация за средното ниво на кръвната захар през последните два до три месеца.
Вид на теста (мг/дл) | В норма(мг/дл) | Преддиабет(мг/дл) | Диабет(мг/л) |
---|---|---|---|
Изследване на гладно | по-малко от 100 | от 100 до 125 | 126 или по-високо |
Изследване по всяко време на деня | Норма | Норма | 200 или по-високо |
А1 тест | по-малко от 5,7% | 5,7% - 6,4% | 6,5 % или по-високо |
Съществуват няколко билки, които могат да бъдат полезни при лечението на диабет, но е важно да се отбележи, че билковите средства никога не трябва да заместват традиционните медицински грижи или предписаните лекарства. Винаги се консултирайте с медицинско лице, преди да опитате някоя нова билка или добавка.
Не можете да предотвратите автоимунните и генетичните форми на диабет. Но има някои домашни метода, които можете да предприемете, за да намалите риска от развитие на преддиабет, диабет тип 2 и гестационен диабет.
Ако не сте диагностицирани с диабет, трябва да се обърнете към медицинско лице, ако имате някакви симптоми на диабет, като повишена жажда и често уриниране.
ВАЖНО! НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем.
Надяваме се информацията за Диабет да Ви е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
На всички поръчки над 100.00 лева
При проблем ще върнем пратката Ви
Предлагаме само качествени продукти
Грижим се за Вашите лични данни