Много фактори, като дразнене на клепачите, козметични процедури и съпътстващи здравословни проблеми, могат да повлияят на състоянието на миглите ви.
Повечето жени обичат вида на буйните мигли. За тази цел използват спирала, продукти за растеж и изкуствени мигли. Но този вид косми не са само естетика. Те са „малки охранители“ за очите и помагат затова в сетивния орган да не влизат прах и замърсители. Затова е разбираемо човек да се стресне, когато миглите му започнат падат по-бързо от обикновено. В следващите редове офталмологът д-р Никол Бажич ше обясни каква е причината за падането на космите и как да се справим с този проблем.
Съдържание
Колко мигли е нормално да губим на ден?
Според Американската академия по офталмология хората губят средно 1 до 5 мигли на дневна база. „Напълно нормално е от време на време да откриете една или две мигли на лицето или калъфката на възглавницата си. Както всички косми по тялото ви, миглите преминават през фази на растеж, преход и покой и в крайна сметка падат“ – казва д-р Бажич.
С други думи, загубена мигла е нормален процес. Но космите, които изтъняват или падат на кичури, индикират за възможен проблем. Ако губите мигли по-бързо, отколкото тялото може да ги възстанови, имате цилиарна мадароза. По този повод доктор Баич споделя: „Цилиарната мадароза сама по себе си не е заболяване, а е следствие от нещо, което засяга растежа на миглите. Причината може да е нещо просто, като дразнене от грима за очи, или може да е признак за по-дълбок здравословен проблем, който се нуждае от лечение.“
Какво причинява падането на миглите?
Блефарит
Блефаритът е възпаление на клепача и е доста често срещан проблем. „Много различни кожни състояния, от розацея до себореен дерматит, както и заразяване с демодекс, могат да причинят блефарит“ – обяснява д-р Бажич. „Възпалението от тези кожни състояния може да засегне фоликулите на миглите, което води до загуба на мигли.“
Офталмологът споделя, че лчението на основния кожен проблем е най-добрият начин за справяне с блефарита. „Домашните ексфолианти за клепачи и топли компреси помагат за овладяване на симптомите. Но ако е тежко, може да се наложи да посетите офталмолог или дерматолог за по-нататъшно лечение“ – споделя специалистката.
Определени заболявания
Не само кожните заболявания могат да засегнат миглите. Системни здравословни проблеми (засягащи цялото тяло) също е възможно да доведат до окапване. Затова доктор Бажич твърди: „Растежът на миглите е несъществена функция на тялото. Така че, ако тялото е заето да се бори с болест, то може да няма ресурси за поддържане на здрави мигли. Хората са привлечени от гъстите мигли, защото те са знак за цялостно здраве.“
Много състояния биха могли да причинят загуба на специфичните косми, сред тях са:
- Автоимунни заболявания – Алопеция ареата, лупус и склеродермия;
- Хормонални състояния – Хипотиреоидизъм;
- Инфекции – Вирус на херпес симплекс (HSV), ХИВ и СПИН, сифилис и туберкулоза;
- Менопауза;
- Рак на кожата.
Раздразнение и травма от продукти за мигли
Някой разкрасителни процедури, които извършваме в ежедневието, могат да изтънят миглите, вместо да ги направят по-плътни. „Фоликулите на миглите са деликатни и химикалите и екстеншъните могат да ги увредят. Тежестта на изкуствените мигли би могла да издърпа естествените мигли, причинявайки тракционна алопеция (загуба на коса, причинена от натиск или дърпане). Също така, химикалите в процедурите за повдигане на мигли и лепилото имат способността да предизвикат алергична реакция, предизвикваща падане на космите“ – казва д-р Бажич.
Специалистката съветва, ако се избирате някой от споменатите процедури, внимателно да подбирате лекаря.
„Отидете в реномиран салон с опит, който използва стерилно оборудване. Можете да опитате изкуствени мигли за голямо събитие, но след това дайте почивка на миглите си за няколко месеца. Също така помислете за тест върху малка част от кожата, преди да се заемете с повдигане на мигли и изкуствени такива. Помолете бъде ви бъде нанесена малка проба от лепилото или химикала за повдигане от вътрешната страна на лакътя. По-добре е да разберете дали сте алергични към дадена съставка, преди да я нанесете върху клепачите си“ – обръща се към аудиторията лекарката.
Лекарства
Загубата на мигли е възможен страничен ефект от някои лекарства, като например, медикаментите за разреждане на кръвта или антидепресантите. „Ако наскоро сте започнали да приемате ново лекарство и забележите падане на мигли, говорете с вашия лекар. Не спирайте приема на медикамента, освен ако лекарят не разреши. Ако се лекувате от раково заболяване, химиотерапията и лъчетерапията също могат да изтънят миглите. За щастие, миглите обикновено започват да растат отново след приключване на онкологичното лечение“ – отбелязва медицинското лице.
Недостиг на витамини
Ако имате недостиг на определени витамини, миглите може да пострадат. Доказано е, че дефицитът на биотин, цинк и желязо играе роля в растежа на споменатите косми. В същото време не трябва да прекалявате с приемането на твърде много витамини, с цел миглите да порастнат веднага. Затова офталмологът казва: „Приемът на високи дози от каквото и да е може да бъде потенциално токсичен. А излишъкът от биотин би могъл да причини странични ефекти и да повлияе на резултатите от кръвните изследвания. Вместо да се купуват хранителни добавки, трябва да говорите с лекар, за да се определи дали имате нужда от определени витамини или минерали. Може да се наложи да ви направят кръвни изследвания, за да потвърдите или изключите дефицит.“
Как да бъде спряно падането на мигли?
- Първата стъпка за справяне със загубата на мигли е лечението на всички основни здравословни проблеми, които биха могли да я причиняват;
- Не използвайте маши за мигли – „Машините за мигли могат да огънат и счупят миглите, така че не ги използвайте всеки ден“ – казва д-р Бажич. „Използвайте машата понякога и избягвайте прилагането на нагряти маши, които са още по-вредни“;
- Отстранявайте спиралата внимателно – „Търкането на миглите за премахване на грим може да им бъде трудно. Избягвайте прилагането на агресивни продукти за кожа и ексфолианти близо до очите си и използвайте нежен препарат за премахване на грим без аромат или мицеларна вода, последвана от почистващ препарат за лице“;
- Спете върху коприна или сатен – Всеки човек има нужда от качествен сън, но памучната калъфка за възглавница може да навреди на миглите. „Ако спите настрани или по корем, вероятно триете миглите си във възглавницата. Това триене може потенциално да допринесе за загуба или накъсване както на миглите, така и на косата. Използвайте копринена или сатенена калъфка, която позволява на кожата и косата да се плъзгат без увреждане. Можете също да използвате копринена маска за очи за допълнителен слой защита.“