Спирането на пушенето, добрият хранителен режим, активното движение са част от начините да спрете преждевременното стареене на най-важния човешки орган – сърцето.
Може би си мислите, че с всяка изминала година сърцето ви става на същата възраст като вас? Понякога този орган може да остарява по-бързо. Според американските центрове за контрол и превенция на заболяванията, половината мъже и 20% от жените в САЩ имат сърце, което е с пет години по-старо от тяхната хронологична възраст. За тъмнокожите мъже и жени, разликата може да достигне до 11 години. Кардиологът Викас Сундер, доктор по медицина обяснява по какъв начин споменатият орган остарява с течение на времето, как да разберете дали остарява преждевременно и чрез какви методи да поддържате нормален пулс.
Съдържание
Как да разбера дали сърцето ми старее преждевременно?
Тъй като е възможно сърцето да остарява по-бързо от вашата хронологични години, можете да получите представа каква е „сърдечна ви възраст“ чрез онлайн калкулатор. Това е начин да определите количествено годините, въз основа на различни рискови фактори – високо кръвно налягане, минали здравословни проблеми и фамилна анамнеза.
Стареещите сърца са склонни да имат по-твърди, калцирани артерии, удебелена и по-твърда мускулна тъкан, аномалии в тяхната проводна система и дисфункционални клапи. Друг по-скорошен начин за количествено определяне на общия риск от сърдечно-съдови заболявания е да използвате калкулатора на Американската сърдечна асоциация и Американския колеж по кардиология. Онлайн-инструментът работи с подобни показатели, за да определи основния риск през следващите 10 години от атеросклеротично сърдечно-съдово заболяване.
Рискови фактори за остаряване на сърцето
- Възраст – Рискът от сърдечни заболявания нараства след 55-годишна възраст, понеже кръвоносните съдове се втвърдяват и натрупването на плака в артериите пречи на кръвния поток;
- Пол – Мъжете получават сърдечни заболявания около 10 години по-рано от жените, които обикновено са защитени от естроген до след менопаузата;
- Генетична предразположеност – Опасността от сърдечно заболяване е по-висока, ако биологичният баща или брат е бил диагностициран със същия проблем преди 55-годишна възраст. Това се отнася и за биологична майка или сестра преди 65-години;
- Кръвно налягане – Кръвното налягане над 120/80 mmHg състарява сърцето;
- Холестерол – Колкото по-високо е нивото на “лошият“ холестерол, толкова по-старо е сърцето;
- Пушенето – Пушенето повишава риска от инфаркт. Излагането на пасивно пушене също може да бъде опасно;
- Тегло – Наднорменото тегло и затлъстяването обременяват сърцето;
- Диабет – Диабетът или преддиабетът излага на по-голям риск от сърдечни проблеми.
„Ние знаем, че най-важният начин за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания като атеросклероза, сърдечна недостатъчност и предсърдно мъждене е насърчаването на здравословен начин на живот през целия живот и ние възприемаме екипен подход, за да помогнем на нашите пациенти да постигнат това“ – споделя д-р Съндър.
Как да запазим сърцето младо и здраво?
Здраво съреце: Погрижете се за хроничните си заболявания или състояния
Поддържането на кръвното налягане в нормални граници може да сведе до минимум риска. Същото важи за диабета и високия холестерол. Други заболявания, като проблеми на щитовидната жлеза, както и някои лекарства, могат да отслабят сърцето. Правете редовни профилактични прегледи, следвайте плана за лечение на лекарите и приемайте медикаментите си, както е предписано.
Здраво съреце: Поддържайте нормална физическа активност
Сърцето се нуждае от упражнения, за да бъде поддържано във форма. Физическата активност увеличава изпомпващата сила на сърцето и това действа позитивно за доставянето на кислород в организма. Редовните упражнения също помагат за поддържане на теглото и кръвното налягане и намаляват стреса. Ако имате определен здравословен проблем, който затруднява упражненията, потърсете модифицирана програма, подходяща за вашите способности. „Препоръчваме да опитате да се стремите към поне 150 минути физическа активност с умерена интензивност, например тенис на двойки или бързо ходене“ – предлага д-р Съндер.
Здраво съреце: Спазвайте балансиран хранителен режим
Много от съставките на храната могат да помогнат за поддържане на нормални нива на холестерола и кръвното налягане. Не е нужно човек да спира да консумира всички храни – нужно е да има балансирано ядене. Всъщност да имате здравословна за сърцето диета може просто да означава да включите повече пълнозърнести храни, зеленчуци и постни протеини. Д-р Съндър също препоръчва избягване на трансмазнини, както и умерена консумация на наситени мазнини, сол и рафинирана захар.
Здраво съреце: Спрете пушенето
Това е абсолютно необходимо, за да защитите сърцето си. Тютюнът е много пристрастяващ и отказването е трудно: средностатистическият човек опитва седем пъти да спре цигарите, преди да успее. Шансовете за успех се увеличават, ако използвате три различни помощни средства едновременно.
Здраво съреце: Намалете консумацията на алкохол
Прекомерното пиене е свързано със сърдечно-съдови заболявания, високо кръвно налягане, кардиомиопатия и по-голям риск от инсулт. Препоръките са да не се пият повече от две чаши за мъжете и една за жените. Ето какво обикновено се счита за „една напитка“ в зависимост от вида алкохол:
- Консервирана бира – бутилка от приблизително 336 грама;
- Вино – чаша от 140 грама;
- Дестилирани спиртни напитки (като джин, ром, текила) – чаша за шотове от 42 грама;
- Здраво съреце : Подлагайте се на редовни прегледи
Понякога сърцето може да се нуждае от профилактичен преглед, дори ако на пръв поглед нямате нужда от такъв. Ето защо е добре да си правите редовни проверки при специалист, за да може лекарят да измери превантивно кръвното налягане, триглицеридите, глюкозата и холестерола на гладно или просто да обсъди всички симптоми, които може да имате. По този начин е възможно медицинските лица да открият евентуални сърдечните проблеми, преди те да причинят сериозни увреждания.
Здраво съреце: Не пренебрегвайте необичайни симптоми
Въпреки че редовните прегледи са важни, също така е ключово да обръщате внимание на тялото си, когато ви казва, че нещо се случва. Ако развиете някой от тези симптоми, незабавно се свържете с лекар: недостиг на въздух, подуване на краката, болка в гърдите, необяснима умора, внезапна промяна в толерантността към упражнения, сърцебиене, объркване, замаяност.
Заключение
С напредване на възрастта сърцето може да се нуждае от допълнителни грижи и внимание. Съществуват определени начини да се уверите, че поддържате сърцето си младо и здраво. Това може да стане като изградите здравословни навици и слушате тялото си. Така ще запазите сърцето си силно. Ако имате някакви специфични сърдечни заболявания, не забравяйте да говорите с вашия лекар и той ще избере най-оптималната лечебна терапия.