„Академия Здравитал“ – Доктор Димитър Мицев

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

Основната тема на предаването бе посветена на мозъчно-съдовата болест.

Поредното издание на предаването „Академия Здравитал“ премина под знака на мозъчно-съдовата болест. Акцентът падна към причините, симптомите, клиниката, усложненията, рисковите фактори и терапията.

По този повод водещият професор доктор Христо Деянов събеседва с д-р Димитър Мицев. Доктор Мицев е лекар-специализант по неврология. Гостът завършва своето образование в Медицинския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ през 2021 година. Специализантът е член на Българския лекарски съюз, Българското дружество по Неврология и Младежцка секция към Столичната лекарска колегия. Към днешна дата доктор Мицев работи в клиниката по Неврология и медицина на съня, Аджибадем Сити Клиник, УМБАЛ „Токуда“. Той има телефон за връзка, на който пациентите могат да се обръщат за помощ. Номерът е: 0878709501.

Мозъчно-съдова болест

„Много пъти съм казвал, че най-голямата смъртност сред нашето население и в индустриалния свят, се дължи на мозъчно-съдовите и сърдечно-съдовите заболявания. Или най-общо казано на „заболявания на органите на кръвообращението. В голяма степен мозъчно-съдовата болест и инсултите могат да бъдат предотвратени с оздравяване на стила на поведение, начина на живот“ – начални думи на професор Деянов.

От своя страна доктор Мицев започна разговора със следната констатация: „На годишна база в България биват регистрирани около 30 хиляди инсулта, което е огромна бройка. Около 85 процента от тях са исхимични. Това е сериозен проблем, тъй като той засяга голяма част от популацията. Шансът да бъде получен инсулт е увеличен, особено, когато не се контролират рисковите фактори.“

По думите на д-р Мицев смъртността от инсултите зависи от това как се подхожда към мозъчния проблем. Ако има своевременно лечение, фаталните случаи могат да бъдат тотално редуцирани. Липсата на терапия води до инвалидизация и последваща смърт. От инфаркта на миокарда и мозъчните инсулти приблизителната смъртност при първи инцидент е 20-30 процента. Задачата на каридологията и неврологията е да спасят пациентите от инвалидност.

Рискови фактори

Тютюнопушенето е сред водещите рискови фактори. Няма определено количество цигари, които да са полезни, спрямо мозъчно-съдовата болест. Хората трябва да спрат или поне да намалят пушенето. Алкохолът, особено в големи количества, е доказано, че повишава риска от инсулт. Ако има консумация на алкохолни напитки, е нужно тя да бъде в разумни количества. Да не забравяме предсърдното мъждене – една трета от хората с това заболяване правят исхимични инсулти.

Допълнителен предразполагащ фактор е заседналият живот и наднорменото тегло. Опасен е диабетът, особено от втори тип, той уврежда тъканите и клетките. Прибавяме и стресът, който засяга силно нервната система. От друга страна е важен типът нервна система на съответния индивид. Има хора, които са по-реактивни или с по-неутрални реакции.

„Човек може да има контрол върху това до колко е реактивен. Ако той съзнателно спортува, извършва техники за правилно дишане, спи качествено, със сигурност би се справил по-лесно с дадена стресова ситуация. Много е важно хората да култивират едно отношение към своето здраве, като нещо, което могат да надградят и развият. Ние можем да се променяме на базата на усилията, желанието и отдадеността в този процес. По време на сън мозъкът бива измит от натрупаните вредни продукти“ – думи на д-р Мицев.

Хипертония

„Хипертоничната болест е най-честото хронично заболяване сред хората, особено в индустриалния свят. В България около 1 милион и 500 хиляди души имат повишено кръвно налягане“ – констатация на професор Деянов.

Повишеното кръвно налягане е основен рисков фактор за инсултите. Голяма част от хората не обръщат внимание на артериалната хипертония. Нужно е лекарствата за кръвно да се приемат ежедневно, а не само, когато то е повишено.

Напоследък все повече се доказва схващането, че нелекуваната артериална хипертония увеличава значително възможността за развитие на деменция. Когато човек има високо кръвно за продължителен период, той акумулира мозъчна увреда, водеща в последствие до нарушени когнитивни функции. Пациентът започва постепенно да губи способността да се справя с ежедневни дейности, паметта става по-мудна.

Въпроси към госта

Въпрос: Могат ли бензодиазепимите да увредят мозъка?

Отговор: „Бензодиазепимите са доста широко използвани за лечение на тревожност и нарушен сън. Когато се използват за много продължително време, водят до зависимост и увреда на мозъка. Нужно е много внимателно да се борави с тях. Ако е възможно пациентите да не прибягват до дългосрочна тяхна употреба. Няколко седмици е нормален период на прием. Зависимостта наподобява наркотичната такава. Най-сещественият риск от употреба на някой бензодиазепими е, че те могат да предизвикат наркоза – да подтиснат дишането.“

Въпрос: При деменция, освен стандартна терапия, какво може да се прилага?

Отговор: „Попадала ми е информация, че музиката помага при деменция. На болния може да му се пуска музика, която е харесал преди да развие заболяването. Самата музика бива кодирана дълбоко в мозъка.“

Въпрос: Когато човек взема лекарства за сваляне на кръвно, ако то стане ниско, трябва ли да продължи приема на медикаментите?

Отговор: „Моят съвет е пациентите да си записват три пъти дневно показателите на кръвното. Ако видят тенденция, че налягането бива по-ниско, да посетят лекуващия кардиолог за корекция на медикаментите.“

Допълнителни въпроси

Въпрос: Какво представлява предсърдното мъждене, как се лекува?

Отговор: „Предсърдното мъждене е състояние, при което сърцето се съкръщава несинхронизирано. По този начин кръвта не тече линеарно, а се завихря и е възможно да се получат съсиреци или емболи, които да отидат в мозъка или периферните части на тялото. Много е важно за пациентите, ако имат назначено лекарство за разреждане на кръвта, то да не се спира по самоинициатива на пациента, защото може да се получи исхимичен мозъчен инсулт. Евентуалното спиране на лекарства да става само по лекарско решение. Има съвременни антикоагуланти, за които няма необходимост от редовно проследяване на кръвосъсирващите фактори.“

Въпрос: При нарушение в говора и показани от томографията промени в мозъка от съдов характер, какво може да е заболяването?

Отговор: „Възможно е да става въпрос за транзиторно нарушение на мозъчното кръвообращение. Нужно е при невролог да се направи доплерова сонография на каротидните и вертебралните артерии за евентуално стеснение. Трябва да се отиде и на кардиолог за скрининг на предсърдно мъждене.“

Въпрос: Какво трябва да се направи за лечението на 5-годишно дете, което не говори?

Отговор: „Със сигурност е нужно посещение при детски невролог, който да открие възможната причина за проблема. След това идва терапията при логопед.“

Симптоми и лечение на инсултите

Най-важното за инсултите, особено исхимичните, е времето. При проява на някой от харантерните симптоми трябва да се действа бързо. Характерните проявления на инсулт са: изкривяване в устния ъгъл, слабост в някоя от ръцете, нарушение на говора.

„Мога да кажа, че, за щастие на все повече места в България е възможно провеждането на тромболиза“ – това потвърди доктор Мицев.

Лекарите в болниците, ако имат възможност, започват интравенозна тромболиза. При нужда пациентът се води в специализирано лечебно заведение за извършване на механична тромбектомия. Тази тромбектомия преминава под рентгенов контрол, през артерия се стига до мозъка и запушения съд. Самият тромб или съсирек бива механично издърпан.

Нужно е тромболизата да бъде извършена до 4 часа и половина след началото на симптомите. При нея се вкарва вещество във венозната система. Това вещество стига до съсирека се опитва да го разгради. Така се отпушва мозъчния съд. Тромболизата е покрита изцяло от Здравната каса в България, пациентът не заплаща никакви пари.

Хеморагични инсулти. Съвет от д-р Мицев

При тях смъртността е много по-висока. Голяма част от хеморагичните инсулти са причинени от неконтролирано кръвно налягане. Прекалено високото кръвно причинява голям стрес на мозъка. В даден момент определен съд се спуква и се излива количество кръв.

„Бих казал, че профилактиката е най-доброто лечение за мозъчно-съдовата болест. Грижете се за здравето си, живейте здравословно, защото така се грижите за вас и близките ви.“

Заключение

Мозъчно-съдовите заболявания са сред водещите причини за смъртност, но много от тях могат да бъдат предотвратени чрез здравословен начин на живот, контрол на рисковите фактори и своевременна медицинска намеса. Грижата за здравето е инвестиция в бъдещето – не само за нас, но и за хората, които обичаме. Запомнете: профилактиката е най-доброто лечение!

Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Гарантирана сигурност чрез reCAPTCHA и Google.Политиката за поверителност и Условията за ползване се прилагат.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!