Магнезий за сън е често обсъждана тема, когато става въпрос за подобряване на качеството на съня. Но дали този минерал наистина може да помогне? Нека разгледаме научните доказателства и препоръките на специалистите.
Във вечното търсене на добър нощен сън вероятно повечето от вас са опитвали най-различни варианти – от мелатонин, през вода от маруля, до розов шум. Магнезият е хранително вещество, което участва в няколко важни телесни функции. Той играе роля в мускулната и нервната функция, има значение за регулирането на кръвното налягане и кръвната захар, дори помага за изграждането на кости и ДНК. Някои изследвания показват, че може да бъде и по-добра алтернатива на качественото спане. „Като цяло доказателствата за магнезия са слаби, но някои хора са открили, че им помага“ – казва специалистът по интегративна медицина д-р Наоки Умеда. По този повод д-р Умеда споделя какво трябва да знаем за магнезиевите средства за сън.
Съдържание
Магнезий за сън: Дали всъщност магнезият улеснява и подобрява заспиването?
„Магнезият може да помогне за регулирането на невротрансмитерите, които са пряко свързани със съня“ – казва д-р Умеда. Невротрансмитерите са химикали, които предават съобщения между нервните клетки в мозъка и тялото ви. Важно е да се отбележи, че минералът играе само поддържаща роля в тяхната функция. Някои проучвания са установили, че магнезиевите добавки могат:
- Да ускорят и улеснят заспиването;
- Да подобрят качеството на съня;
- Да намалят симптомите на синдрома на неспокойните крака, които принципно са пречка за добрия нощен сън.
„Проучванията върху съня и магнезия са малки изследвания и доказателствата са оскъдни“, пояснява д-р Умеда.
Специалистът счита, че технически е възможно лекар да тества нивата на магнезий, но констатациите не са много полезни. В крайна сметка някои хора с ниски нива на елемента спят добре и наличието му в организма не е гаранция за ползотворна почивка.
Калций Магнезий Цинк Тен
Калций, Магнезий, Цинк 450mg Съчетание на три ключови минерала за нашия организъм – калций, магнезий и цинк Подпомага костната система Подпомага зарастването на рани Подсилва имунната система Спомага за защита на кожата от външни фактори Успокоява мускулните болки Подпомага пълноценния сън Опаковка: 30 капсули
Какво дневно количество трябва да се приема?
Ако планирате да опитате магнезиеви добавки за сън, е препоръчително да потърсите магнезиев глицинат или магнезиев цитрат. Избягвайте магнезиевия оксид, който е омекотител на изпражненията и вероятно ще бъде много по-малко полезен при вашето безсъние. Д-р Умеда препоръчва да поддържате дозата за сън на 200 милиграма на вечер и да приемате добавката около 30 минути преди лягане.
Рискове и странични ефекти от ползването на магнезий
Добавките с магнезий като цяло са безопасни, но потенциално биха могли да повлияят на някои лекарства. Говорете с Вашия лекар, преди да ги добавите към ежедневната употреба, особено, ако имате чернодробно или бъбречно заболяване. Интересен факт е, че добавки с магнезий не се регулират от Американската администрация по храните и лекарствата. Освен това, ако решите да приемате магнезиеви продукти за подобряване качеството на съня, д-р Умеда предупреждава да не вземате повече от препоръчаното количество. „Повече няма да ви помогне да спите по-добре, но може да причини стомашно разстройство или диария“ - заявява той. Макар и рядко, прекомерната доза от взет магнезий може да доведе до магнезиева токсичност. Страничните ефекти включват: мускулна слабост, гадене, повръщане, неравномерно дишане и умора.
Трябва ли да бъде приеман магнезий за по-добър сън?
Ако се храните балансирано, вероятно така или иначе получавате достатъчно количество магнезий. „Широко се предлага както в растителни, така и в животински храни като млечни продукти, листни зеленчуци, ядки, бобови растения и пълнозърнести храни. А магнезиевият дефицит е рядък при здрави хора." - отбелязва д-р Умеда.
Възможно е да сте изложени на риск от магнезиев дефицит, ако:
- Сте възрастен човек;
- Имате диабет тип 2;
- Имате стомашно-чревно разстройство;
- Консумирате прекалено много алкохол и това предизвиква разстройство.
„В крайна сметка магнезият може би е добър вариант за по-оптималното спане, но това не е заместител на добрата рутина на съня“ - подчертава д-р Умеда.
„Ограничете кофеина, създайте тъмна, хладна среда за сън и не използвайте смартфон или други устройства преди лягане“ - съветва той. Специалистът добавя, че има други добавки, които би препоръчал на първо място, включително мелатонин, валериан и чай от лайка.
„Но ако те не работят, си струва да опитате с магнезий, но говорете с Вашия лекар, преди да започнете каквито и да е добавки.“