В рубриката „Здраве и билки“ ще видим чрез какви механизми ашвагандата и други билкови съставки контролират нивата на кортизол. С напредването на предавнето ще разгледаме проблемиите като хормонален дисбаланс и затластяване. Каква е ролята на серотонина, лептина, адипонектина, триптофана и резистина за организма? Останете до край, за д разберете.
Съдържание
Ашваганда
Кортизолът е хормон, който играе важна роля в регулирането на стресовите реакции в тялото. При нормални условия той ни помага да се справим с напрежението, но когато нивата му остават високи за дълго време, това може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Ашвагандата е билка с уникалната способност да балансира нивата на споменатия хормон в организма, като действа като естествен адаптоген и помага на тялото да се адаптира към стреса.
Природният продукт е известен със своите мощни адаптогенни свойства, което означава, че помага на организма да се приспособи към физическия и емоционалния стрес. Клинични изследвания показват, че билката може да намали нивата на кортизол с до 30%, което значително облекчава симптомите на хроничния стрес. Ашвагандата действа върху хипоталамо-хипофизо-адреналната ос – системата, която контролира реакцията на стрес и спомага за възстановяване на хормоналния баланс в организма.
Допълнителна информация
Един от най-честите симптоми на висок кортизол е хроничната умора и усещането за постоянна тревожност. Ашвагандата подпомага нервната система, като намалява тревожността и подобрява настроението. Това се дължи на факта, че тя стимулира производството на серотонин и други невротрансмитери, които поддържат чувството на спокойствие и щастие.
Съставката помага за подобряване на съня – един от най-важните аспекти на възстановяването при нервно напрежение. Високите нива на кортизол често пречат на качественото спане.
Не само психическото състояние се подобрява с помощта на билката, но и физическото такова. Високите нива на кортизол често водят до натрупване на мазнини, особено в областта на корема. Растението помага за нормализиране на метаболизма и подобрява енергийния баланс, като по този начин спомага за по-добро управление на теглото.
Висок кортизол
Кортизолът е хормон, произвеждан от надбъбречните жлези, който е жизненоважен за поддържането на енергия и реакцията на тялото към стрес. Когато сме подложени на краткотраен стрес, кортизолът ни помага да реагираме, но хронично повишените показатели водят до много нежелани последици. Сред тях са: тревожност, безсъние, наднормено тегло и отслабен имунитет. Симптомите на висок кортизол включват: хронична умора, промени в настроението, затруднения със съня, натрупване на мазнини в областта на корема и храносмилателни проблеми.
Билкова терапия
- Ашваганда – Ашвагандата е една от най-известните адаптогенни билки, която помага на тялото да се справи със стреса. Тя може да намали нивата на кортизол с до 30%, което я прави отлично средство за управление на хроничния стрес. Съставката подобрява настроението, съня и повишава енергията;
- Родиолата – Това е друга адаптогенна билка, помагаща за справяне с физическия и емоционалния стрес. Тя намалява умората и подобрява концентрацията, същевременно регулира кортизола. Родиолата е известна със своите свойства за възстановяването на енергията, което редуцира стреса;
- Лавандула – Има успокояващо действие, намалява нивата на стрес и тревожност. Нейното етерично масло се използва за намаляване на напрежението, подобряване на съня и регулиране на нервната система. Лавандулата може да помогне за нормализиране на хормоналния баланс, като понижава високия кортизол и същевременно действа срещу тревожността;
- Маточината – Притежава успокояващ ефект. Тя е ефективна при справяне със стреса и тревожността и подпомага регулирането на кортизола. Маточината подобрява съня. Приемът като чай или добавка е лесен начин за облекчаване на симптомите на стрес;
- Ликорисът или женското биле – Споменатата билка регулира кортизола, подобрява дейността на надбъбречните жлези. Съставката помага за възстановяване на енергията при хората, изтощени от дългосрочен стрес и напрежение. Ликорисът подкрепя хормоналния баланс и имунитета.
Прочети повече: 11 витамини, които помагат при стрес и тревожност
Гост в студиото: Хормонален дисбаланс и затлъстяване. Ролята на серотонина за здравето на организма
Във втората част на „Академия Здравитал“ водещият професор доктор Христо Деянов събеседва с проф. Петър Атанасов. Гостът е дългогодишен лектор и преподавател в НСА – град София. Специалистът се занимава с физиология и биохимия на храненето, особено сред спортистите.
„Много хора в България и по света не са наясно как да контролират и регулират храненето си, а това е нещо много важно. Яденето е основна част, свързана с метаболизма на човека. Възможно е при смяната на сезоните да настъпят промени в стила на хранене. Например лятно време човек може да използва повече плодове и зеленчуци, относително да намали количеството на месото. През зимата, понеже се понижава температурата и увеличава влажността, е възможно да се увеличи консумацията на белтъчните храни. Нещата зависят от това дали човек има някакво заболяване, дали е с наднормено тегло. Това, което не трябва никога да се забравя е, че човек не бива да остава дехидратиран – нужно е да приема достатъчно количество вода. Ключово е да има балансирано хранене по отношение на белтъците, мазнините и въглехидратите. Това се отнася и за микронутриентите.“
Хормонален дисбаланс и затлъстяване: Лептин
Това е специфичен хормон, който основно се отделя от мастната тъкан. Възможен е синтез в половите жлези, мускулите, стомаха. Лептинът е закодиран в определена хромозома. Възможно той да блокира центъра на апетита в хипоталамуса. Обикновено, когато човек има затлъстяване и наднормено тегло, количеството лептин бива увеличено. При нормални обстоятелства съставката трябва да индикира на човек кога е нужно да спре да яде.
На практика се получава лептинова резистентност. Блокиране на лептинови рецептори в определени части на мозъка има при затлъстяването. Активирането на хормона наблюдаваме, когато човек има повече подкожни мазнини, високо ниво на инсулин, естроген, глюкоза, преяждане. Освен това повишените килограми са предпоставка за допълнително развитие на възпалителни процеси в тялото. Редуцирането на лептина идва от тироидните хормони, тестостерона, студовото излагане, гладуването и по-малкото подкожни мазнини.
Един от начините човек да поддържа нормални стойности на хормона е да не приема еднообразна храна. Според професор Атанасов е по-добре да се изяде например една пържола и десерт, вместо три пържоли. По този начин бива достиган баланса между въглехидрати, мазнини и белтъци. Понижението на лептина води до по-малък енергоразход. Чрез специфичен механизъм хормонът успява да контролира разграждането на мазнините. В днешно време биохимичното вещество може да се изследва рутинно в лабораториите.
Хормонален дисбаланс и затлъстяване: Адипонектин
Става дума за друг специфичен белтъчен хормон. Закодиран е в една от автозомите. Свързвайки се с определен рецептор върху клетъчните мембрани, адипонектинът контролира храненето. Възможно е хормонът да повиши окислението на мастните киселини. Също така има възможност по определен начин да увеличи инсулиновата чувствителност, за да не се стига до метаболитен синдром. Веществото притежава способността да активира метаболизма на глюкозата. При разграждането на простия монозахарид е възможен анаеробен или аеробен край. Анаеробният край става при краткотрайни интензивни натоварвания за около една минута. Поради големия недостиг на кислород глюкозата се разгражда до млечна киселина и се натрупва в мускулите – така идват болките. Нормалното ниво на адипонектин зависи от умерената физическа активност и балансирания хранителен контрол.
Хормонален дисбаланс и затлъстяване: Резистин
Участва в контрола на храненето. Тук също става дума за белтъчен хормон. Той се отделя от мастната тъкан и има противоположен по същността си действие на адипонектина. Когато има затлъстяване, започва да се активира отделянето на резистина. Създава се предпоставка за вътрешно възпаление в организма. Този „лош“ хормон понижава адипогенезата, активира разграждането на гликогена и не позволява отделената глюкоза да стигне до мускула и да се използва като енергиен източник. Съответно, слабите хора имат по-малко количество резистин в тялото си.
Хормонален дисбаланс и затлъстяване: Становище на специалистите
„Ефектът на въглехидратната диета е сериозен, когато мускулът е активиран. Тоест, човек задължително, според възрастта и възможностите си, трябва да извършва някаква ежедневна физическа активност. Точно това е и превенцията на захарния диабет тип 2. Колкото човек е по-активен, толкова повече тренира мускулите и разгражда излишните нива на глюкоза и кръвна захар… С напредване на възрастта, на всеки десет години, енергоразходът се намалява с 5-10 процента и винаги се увеличава шансът от развитие на метаболитен синдром или инсулинова резистентност.. Хората не трябва да остават с погрешно впечатление, че въглехидратите са изключително вредни и опасни за организма. Напротив, те са основната компонента в макронутриентите, която трябва да се приема от всеки човек. След това идват белтъчините и мазнините… Когато липсват въглехидрати, например в случай на гладуване, тогава се понижава секрецията на инсулин и се повишава разграждането на белтъците… Не е нормално човек да гладува продължително време, защото така губи мускулна маса и сила… Кетоновата диета не бива да се прилага дълго време, защото кетоновите тела увеличават киселинността, променят бъбречната функция и могат да увредят миокарда… Всеки прием на храна трябва да бъде свързан с консумация на въглехидрати.“
Триптофан, серотонин и финални думи от госта
Триптофанът е една от осемте незаменимите есенциални аминокиселини. Тези аминокиселини трябва да бъдат приемни задължително от хората чрез храната. Най-много триптофан се намира в рибните продукти, пилешкото, донякъде в бялото месо, растителните продукти в по-малки количества. Въглехидратите активират аминокиселината, а белтъците я редуцират. Серотонинът е специфичен невромедиатор. Известен е като „хормонът на щастието“. Серотонинът е в състояние да блокира центъра на апетита в хипоталамуса. По отношение на храната, когато човек не иска да прекалява с яденето, той трябва да приеме десерт след основното ядене.
Накрая на събеседването професор Атанасов даде препоръка на аудиторията:
„Нека хората да се хранят балансирано. Да ядат сутрин, на обяд и вечерта в необходимите количества. Никога не бива да се прекалява и храната да не бъде еднообразна. Не трябва да прекаляваме нито с въглегидратите, нито с белтъците, нито с мазнините. Нужно е да се стремим към баланс, който е определен от световната наука и от Световната здравна организация. Храненето е свързано с култура и възпитания.“