zdravital-logo

Допълнително

Искате да ни се обадите?

Обадете ни се на 02 402 68 68

„Академия Здравитал“ – доктор Джина Дундова-Панчева

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

Тема на предаването: Детски неврози, главоболие при децата, тикове, забавено говорно развитие, вредата от електронните устройства

Представяне на госта

Доктор Джина Дундова-Панчева е специалист-педиатър, електрофизиолог. Тя завършва с пълно отличие и златен медал Английската езикова гимназия в София през 1987г. След това е приета във ВМИ – София, със специалност „Медицина“. Също така д-р Дундова-Панчева има публикации в областта на детската патология в реномирани научни списания и е участник в международен проект за определяне на риска от артериална хипертония. Към днешна дата специалистката работи в Клиниката по Детска неврология на Института по педиатрия. Освен това педиадърът е преподавател в Медицинския университет – град София.

Начални думи на професор Деянов и доктор Дундова-Панчева

„Малките деца трябва да са приоритет за България. Така, както един любящ родител, обича своето дете и не дава „косъм да падне от главата му“, по същия начин трябва държавата да се грижи за всяко едно детенце в страната – независимо от едноса и къде живее“ – думи на професор Деянов.

От своя страна доктор Панчева отбеляза:

„Всяко дете е уязвимо, защото, след раждането, мозъкът продължава да се развива доста време. Използването на съвременните технологии дава изключително много странични ефекти и се наблюдава нещо като развиване на зависимост от използване на устройства.“

Вредата от електронните устройства

Ако се сумира времето, което всяко едно дете или възрастен прекарва пред екраните на различни уреди, може би ще се окаже, че става дума за около 10 часа на денонощие. Това е страшна констатация, тъй като вече се наблюдават редица негативни промени в организма.

Възможно е да се засегне зрителният анализатор, поради огромното натоварване върху очите. Според някой проучвания така се увеличават шансовете за по-ранно поява на възрастовата макулна дегенерация. Това е тежко увреждане на слоевете на ретината, водещо до слепота. Същата констатация може да бъде направена и за късогледството.

Появяват се проблеми и с гръбначния стълб, заради изкривяването, докато биват гледани екраните. Процесът провокира сколиози и кифози, развива се болкова симптоматика, а по-тежките случаи стигат до дихателни нарушения.

Най-уязвимата група са бебетата и малките деца – говорим за момичетата и момичетата до 7-6  години. В този период индивидите създават своите социални и комуникационни умения. Когато децата в училищната възраст свикнат да общуват в социалните мрежи, а не пряко помежду си, това е проблем, наподобяващ аутистичния спектър при тежка злоупотреба. Възможно е в социалните мрежи да се попадне на прекалено лоша информация, която цялостно да промени умственото развитие на организма у да увеличи неговата агресивност.

Допълнителна информация за телефоните и таблетите

Гледането в екраните за голям времеви период провокира силно обездвижване. Това предразполага към наднормено тегло и затлъстяване. От своя страна затлъстяването увеличава шансовете за развитие на диабет и сърдечно-съдови заболявания.

„Движението е живот, то е много важно. Затова мисля, че всички трябва да се преборим с тази пандемия от зависимост към телефоните, която и ние, и децата развихме. Нужно е да се преборим с проблем, чрез спорт, общуване с природата, туризъм, движение, общуване помежду си“ – думи на доктор Дундова-Панчева.

Констатация от водещия на „Академия Здравитал“

„За култивирането на здравословни навици са много важни семейството и училищната среда. Това може да е малко консервативен подход, но, ако едни майка и баща са малко по-сурови в отглеждането на своето дете, не го глезят и непрекъснато угаждат за всичко и категорично забраняват непрекъснатото взиране в телефона, поколението ще израства по-добре. Прекаленото вглеждане води до една верига от нарушения, които водят до тежки последствия за здравето.“

Забавено говорно развитие. Аутизъм

Възможно е да има чисто изоставане в говорното развитие, като изолиран случай. Съществува вероятност проблемът да се дължи на друго основно заболяване – детска церебрална парализа (ДЦП), епилепсия, генетичен синдром, метаболитна болест, вродена инфекция и други. Възможно е детската церебрална парализа да се „отключи“ от здравословен проблем или неправилен начин на живот от страна на майката.

При нормални обстоятелства, първите говорни звуци започват да се появяват при първи и втори месец от раждането на плода. Около третия месец започва гукането. Към навършване на половин година стартира неосмисленото повтаряне на срички. Стигането до 1-годишна възраст е моментът на изговярането на първите смислени думи и прости изречения. Границите на нормите са широки за отделните деца. До три години речникът се обогатява със стотици думи, започва задаването на въпроси. Колкото повече се чете и говори на едно бебе, толкова по-качествено и бързо ще се реализира неговото развитие.

Честотата на аутистичен спектър у нас не се различава съществено, спрямо общата европейска популация. Приблизително всяко едно на 1000 деца у нас има чист аутизъм. Цифрата за цялостния спектър е около 1/100. Все още не е напълно доказано какво точно води до заболяването. Възможно е аутизмът да се дължи на генетична предразположеност.

Детска невроза. Комплекси

Външното проявление на детската невроза има редица разновидности. С голяма честота са случите на безсъние. На лице е дефицит на търпение и невъзможност за оптимална дълго концентриране. Също така е нарушена концентрацията и зачестяват моментите на главоболие. Болката в главата при бебетата преминава с характерен плач, който подсказва на родителите, че нещо не е наред. В по-късна възраст момчето или момичето започва да сочи главата. Основните причини за  главоболието са засягане на очите, очите, зъбите, нарушение в кръвното налягане, анемии. После като първични заболявания идват мигрената, тензионното и клъстерно главоболие.

Отностно появата на комплекси в децата, близките им трябва да внимават да не използват изрази като „ти си лош“, а по-скоро да се казва „не постъпи добре“. Малките момчета и момичета се чувствителни и е важно какво е отношението към тях. Възможно е например в детската градина да има провокиращ фактор, свързан с другите деца. Всеки човек е по-слаб в дадена област, но компенсира в други направления. Така не се подтиска самочувствието и се спират комплексите.

Нощно напикаване при децата

Нужно е да се пуснат изследвания, за да бъде установена точната причина за проблема. Целта е да се изключи евентуално наличие на диабет, някаква уринарна инфекция, спина бифида. Специалистите препоръчват за справяне с неприятния симптом след 6 часа да не се консумират течности и плодове, богати на вода (например динята), таратор и други. Освен това позицията на спане не бива да е по корем. Много често периодичното изпускане продължава до 7-годишна възраст, но, обикновено навиците се изграждат оше до 3 години. Проблемът засяга по-често момчетата.

Тикове

Възможно е периодичното примигване на очите да се дължи на преумора на очния анализатор. Съществува верояност тикът да се дължи на някаква алергична реакция. Пречка би могло да бъде и навлизането на коса в очите или носенето на неудобни дрехи. Обикновено хроничният, периодичен тик, е израз на невроза и стрес. Може да се наблюдяват специфични движения с устните, примляскване.

Доказано е, че прекомерното стоене пред екранни устройства провокира изменения в зрителния анализатор и повишена чувствителност. Иначе по същество, тиковете представляват неволеви мускулни потрепвания. Понякога проблемът е придружен от вокализми – извиквания, поради спазъм на диафрагмата, на мускулите на гърлото и гръкляна.

Електрофизиологични изследвания при децата

Специалистите прибягват до слухови и зрителни евокирани потенциали, ако се съмняват дали бебето чува и вижда нормално. Електроенцефалографията е безценен метод в диагностицирането на различните видове епилепсия, метаболитни заболявания или тумори (те са редки в детска възраст). Електромиографското и електроневрографското изследване също са подходящи опции. Електромиографията има за цел да открие мускулни проблеми или засягане на периферните нерви. Не бива да пропускаме и електрокардиограмата, която проверява за евентуални сърдечни неразположения. Поставянето на точна диагноза е задължително, защото това показва какво ще е последващото лечение.

„При епилептичен припадък детето трябва да се постави в ляво странично положение. Не бива да се вади езика, защото това е спазъм на мускулатурата и дори може да има усложнение. Има едни ампули, които могат да се поставят ректално, а не венозно. Прилага се притискане, за да не настъпи ефектът на клизмата и да остане течността вътре. Поставянето в ляво странично положение се препоръчва, заради местоположението на сърцето. Целта е да се избегне аспирационна пневмония, ако има повръщане. Иначе 80 процента от епилепсиите са напълно лечими“ – съвет на доктор Дундова-Панчева.

Детска церебрална парализа (ДЦП). Профилактика при бременност

Формите на заболяването могат да бъдат с различна степен на тежест. Възможно е да има наличие на хемипареза – засягане от едната страна на тялото. Друга форма е долната парапареза, която касае повече долните крайници. Квадрипарезата е най-тежкият вид – появяват се проблеми по четирите крайника, характерни са умствените проблеми. Понякога, в рамките на ДЦП, идва и епилепсията. Сред рисковите фактори за развитие на детска церебрална паралиса са: двуплодна бременност, недоносеност, кръвоизлив по време на раждането и други.

При наличие на рискови моменти рехабилитацията е оптимален терапевтичен подход. Колкото по-рано се започне лечебната физкултура в кърмаческа възраст, толкова по-добре ще протича нервно-психическото развитие на пациента. За тежките случаи помагат роботи, изграждащи правилна походка. Определен брой от лечебните процедури се покриват от Здравната каса у нас. Ако мускулният тонус е твърде повишен, се налага медикаментозна терапия.

По време на бременността е много важно, до колкото е възможно, да бъдат избягвани инфекциите. Не трябва да има голямо психическо и физическо натоварване, нужна е спокойна среда. Препоръчва се лишаването от алкохол и цигари. Доктор Дундова-Панчева сподели, че след ковид-пандемията се наблюдават повече случаи на недоносени бебета.

Синдром на Даун – думи на доктор Панчева

„Честотата на заболяването у нас е сходна с тази в цивиливизования свят – около 1,2 процента. Проблемът е, че има умствена изостаналост и мускулна хипотония. На лице са по-често сърдечни пороци, плюс чести инфекции и пневмонии, поради отслабения имунитет. Ако има моторен дефицит или изоставане в говора, нека да има консултация с генетик и да се направи метаболитен скрининг.“

Въпроси от зрителите и отговорите на специалистката

Притеснение, срамежливост, нарушен говор и общуване при 7-годишно дете – какво може да се направи?

Тук помощта може да дойде от психолог. Тези специалисти знаят най-добре как да работят и със семейството. Понякога дори една среща е достатъчна на психолозите да подобрят комуникацията. За срамежливостта може да се измислят хубави игри, чрез които детето да се занимава, заедно с близките си. Възможно е да се направи преглед, за да бъде проверено дали няма подлежаща причина за състоянието. Позитивно се отразяват и разходките сред природата.

Какво може да се направи за 4,5-годишно дете, което не може да говори пълноценно, изговаря само отделни думи, иначе разбира всичко и още носи памперси?

Щом проблемът е на тази възраст, значи детето има развит импресивен речник. Състоянието не е толкова притеснително, трябва да има допълнително въздействие. Препоръчвам посещение при логопед, а вкъщи да се говори на детето по-бавно и да се четат книжки. Сега през топлите месеци памперса трябва да се махне и дасе преживее периода на намокряне. Нужно е приучаване, това е въпрос на стереотип и навик. Иначе съществува риск от повече уроинфекции.

Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Гарантирана сигурност чрез reCAPTCHA и Google.Политиката за поверителност и Условията за ползване се прилагат.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!