Тема на предаването: Остеопороза, артрози, подагра – симптоми и лечение
Остеопорозата, подаграта, различните видове артрози са заболявания, които засягат все повече хорав национален и световен мащаб. На тази тема бе посветено и поредното издание на предаването „Академия Здравитал“. То се проведе с участието на доктор Николай Черкезов. Д-р Черкезов е специалист ортопед-травматолог. Завършва своето образование през 2020-та година в Медицинския университет – град София. Към днешна дата е част е от екипа на УМБАЛ „Света Анна“.
Съдържание
Остеопороза
Това е процес на декалцификация и разреждане на костната система. Болестта е тясно свързана с напредване на възрастта, засяга повече дамите. „При нас ежедневно и целогодишно идват пациенти с фрактури, дължащи се на остеопороза. По статистически данни остеопорозата засяга до 4 пъти повече жените, отколкото мъжете. Характерното за тези фактури е, че те се причиняват от минимална травма, която при нормална костна система, не би довела до сериозни последици. Като цяло говорим за ниско-енергийни травми. По наши наблюдения най-честите фрактури са на гривнената става (китка), бедрото (обикновено в областта на бедрената шийка или малко по-ниско от нея) и на прешлените“ – начални думи на доктор Черкезов. Освен това специалистът потвърди, че в неговото лечебно заведение често идват пациенти с травми, в следствие на пътно-транспортни произшествия. Там нараняванията са високо-енергийни. Рискови са младите хора, дори без да имат наличие на остеопороза. В повечето случаи има засягане и на други органи, системи, наличие на повече от една фрактура.
Референтни стойности на костната плътност. Рискови пациенти
Златен стандарт е остеодензитометрията. Изследването изчислява предимно Т-score. Той сравнява костната плътност на пациента с млад, здрав човек от същия пол и етнос. Референтната стойност не трябва да е под -2,5 единици стандартно отклонение. Показатели от -2,5 до -1 индикират за остеопения (намалена костна плътност). Ако остеопенията не се лекува своевременно и правилно, е възможно да се развие до остеопороза. От гледна точка на рисковите фактори, освен полът и възрастта, под внимание трябва да се вземе ниската телесна маса и вече претърпяна фрактура от ниско-енергийна травма. Първородствената генетична предразположеност е ключова. Фрактурният риск се оценява и на базата на повишената алкохолна консумация и тютюнопушенето. Този риск е част от цялото поставяне на диагноза „остеопороза“ със съответните анамнеза и статус. Индексът на телесна маса е по-рисков, отколкото ръста на хората. Предразполагаш фактор е индекс под 18,5 мерни единици.
Ендопротезиране. Съвременно лечение
Смяната на тазобедрена или колянна става се счита за най-успешната ортопедична интервенция. У нас има редица специалисти на световно ниво, които могат да извършват споменатите процедури. Шансът за успех от това лечение е преобладаващ. Счита се, че технически по сложна за изпълнение е смяната на колянната става. Всички хирургии имат своите специфични особености. Здравната каса в България покрива една част от средствата за слагане на изкуствена става. Цените варират, в зависимост от различните импланти – от 2 до 4 хиляди лева. НЗОК поема до 1500 лв. В отделните държави има различни статистики затова кое е най-честото усложнение. На първо място става дума за ставната нестабилност (тазобедрена става), с луксация (изваждане на ставата). Възможно е да има инфектиране, счупване на костта около импланта при падане.
Остеопорозата е лечима диагноза. Към момента са утвърдени две основни групи медикаменти – бифосфонатите и биологичните моноклонални антитела. Те спират функцията на остеокластите (клетките, които разграждат костната тъкан). Решението за избрания продукт се взема на базата на това дали пациентът е склонен да спазва стриктно пероралната терапия.
Превенция на фрактури от остеопороза
Водещо е адекватното лечение на остеопорозата. Много възрастни хора не знаят, че имат заболяването, нужно е те да избягват падането от собствен ръст. Препоръчва се корекция на зрителните нарушения. Оптимална опция е терапията с антихипертензивни и седативни медикаменти. Нека пациентите да внимават с хлъзгави повърхности и прагове, за да не се стигне до инцидент. Използването на помощни средства, като бастуни, също е възможен вариант. За засегнатите от остеопороза е препоръчително да се движат, а при нужда, да прибягват до рехабилитация с квалифициран специалист. Заздравяването на мускулатурата, поддържането на тонуса и мускулната координация намалява риска от падане. Затова от ранно детство младежите трябва да приемат достатъчно калций и витамин D, за да профилактират загубата на костна плътност. „Костният пик“ идва в края на 20-те и началото на 30-те години, ако бъде повлиян правилно, това е инвестиция в собственото здраве. Възможно е нужните витамини и минерали да се набавят чрез киселото мляко и млечните продукти. Така се постига и по-добър имунитет.
Подагра
Това е състояние, при което е увеличена пикочната киселина. По-рискови са хората между 40 и 60-годишна възраст. Общоприето е за завишени стойности на пикочната киселина да се смятат показатели над 420 микромола на литър за мъжете (по-често получават подагра) и над 360 при жените. Генетичната предразположеност увеличава значително шанса да бъде развито заболяването. Към това прибавяме определени фактори от начина на живот – храната и алкохолната консумация. Най-вредни са продуктите, богати на пурини – червените и птичи меса, дреболиите, бобовите култури, телешкото варено и други.
Подаграта се характеризира с болки, възпаление, подуване. Също така тя увеличава опасността от сърдечно-съдови и мозъчни инциденти. Сериозно засегнати са ставите – възможна е деформация и инвалидизация. Като цяло здравословният проблем е лечим, когато бива приложена оптимална терапия. Основната терапевтична тежест пада върху лекарствените продукти. Според различни източници пикочната киселина би могла да се редуцира само с хранителния режим и правилен начин на живот.
Артроза. Гонартроза
Диагнозата често е свързвана с ошипяването на костната система. А ошипяването е част от процеса на остеоартрозата. Счита се, че между 15 и 25 процента от хората имат остеоартроза. Болестта атакува повече жените, има пряка корелация с менопаузата. Основно са засегнати тазобедрената и колянната (носещите) стави. Артрозата на глезенните стави не е толкова честа, свързваме я с някакви травми. Не съществува строга закономерност дали тънките или дебелите глезени са по-податливи на счупвания.
Гонартрозата представлява остеоартроза на колянната става. Част от симптомите биват сутрешна скованост; болка, появяващата се при движение и натоварване; след години физическият дискомфорт идва и в покой. Ако болката е по-голяма в единия крак, специалистите съветват при изкачване на стълби, първо да се стъпва със здравия крайник. При слизане процедурата е обратната.
Въпроси от зрителите и отговори на специалиста
При операция на тазобедрена става, заради счупване, има излив на ставата и трудно ходене, какво може да се направи?
Изливът след смяната на ставата може да бъде причинен от редица фактори. Нужно е да се знае по-задълбочена информация – преди колко време е била операцията, дали има други симптоми. Нужно е да се направи рентгенова снимка на ставата и кръвни изследвания. Възможно е да има няколко усложнения след сменена става, включително някаква инфекция. Трябва да се отиде на преглед при ортопед, за да може да се вземат навременни и адекватни мерки.
Как да се помогне на пациент, който от 2-3 дни има силни болки и възпаление в краката от пръстите до глезена, плюс артроза на колената?
От ключово значение е възрастта на пациентите и дали има придружаващи заболявания. Моят съвет е да се вземе обезболяващо лекарство, има продукти, които се купуват без лекарско предписание. Нека при първа възможност да се отиде при личен лекар, ортопед или травматолог. Нестероидните противовъзпалителни средства обикновено се вземат след хранене, най-добре е това да става един път дневно. Хубаво е приемът да не е за повече от 10 последователни дни, тъй като може да се увреди стомахът, сърдечно-съдовата система или бъбреците.
Защо на отделните места има разлика в цените за смяна на две колянни и една тазобедрена става?
Една от причините затова е, че здравните заведения в България се финансират по различен начин. В някой болници задължително се доплаща за избор на екип. Също така отделните видове импланти не струват еднакво.
84-годишна жена с остеопороза, артроза, гонартроза, коксартроза, съмнение за подагра, преддиабетно състояние, има въртене на краката, което нарушава съня и повишава кръвното – по какъв начин е възможно да се облекчи състоянието на госпожата?
Тук трябва да се вземат под внимание придружаващите заболявания. Може би е късно за смяна на колянна става. Това са болести, които прогресират с напредване на годините и нищо не може да ги спре. Специалистите могат само да забавят тяхното развитие. За въртенето на краката подходяща опция са нестероидните противовъзпалителни медикаменти. Няма нужда те да се приемат постоянно, употребата да е по време на пристъпите. Успоредно с това трябва да се прилага профилактика на киселинността в стомаха, за да не се получи язва. Някой хора прибягват до балнеолечение в санаториуми, рехабилитация. При възрастните хора залежаването и обездвижването са с много лоша прогноза – най-доброто нещо за ставите е движението.
Възможно ли е лекарствата за контрол на холестерола да вредят на ставите?
За артрозата не съм срещал литературни данни, че може да съществуват противопоказания. Ако има остеопороза, бих посъветвал жената да се консултира с ендокринолог или ревматолог. От своя страна професор Деянов каза, че при подчертана дислипидемия и хиперхолестеролемия, ползата от статините е много по-голяма, отколкото вредното влияние. По принцип статините крият по-голям риск за черния дроб.
Препоръки от доктор Николай Черкезов
„Съветвам хората в млада възраст – края на 30-те и началото на 40-те години – да приемат повече храни, богати на калций и витамин D. Трябва да се прави скрининг при рисковите пациенти за остеопороза. Направимер това да се реализира при всяка жена над 50 години. Движението е важно през целия живот, като цяло е нужно да се подобри начина на живот. Препоръчва се намаляването или спирането на тютюнопушенето и редуцирането на алкохолната консумация.“