9 често срещани фактори за развитие на IBS (Синдром на раздразненото черво)

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

Съществуват редица причини от ежедневието, които биха могли да доведат до развитие на синдрома –  приемани храни, напитки, медикаменти, тютюнопушене, ниво на физическа активност и стрес.
Животът със  синдром на раздразнените черва (IBS) може да бъде непредсказуем и стресиращ. Заболяването не уврежда храносмилателния тракт, както прави възпалителното заболяване на червата, но може сериозно да повлияе на качеството на живот. „Повечето от хората, които виждам, живеят със симптоми като силна болка, неконтролируеми движения на червата и изключителна спешност и честота. Те чувстват, че техните навици на червата и болката управляват живота им“ –  споделя гастроентерологът Кристин Лий.

Чести причини за IBS

IBS може да се влоши от всякакви различни неща, включително:

  • Диета;
  • Стрес;
  • Пътуване;
  • Лекарства, включително добавки.

Трудно е за специалистите да идентифицират точно определена причина. Освен това д-р Лий казва, че е трудно да се стандартизират препоръките за лечение. По този повод специалистката казва: „Има голямо разнообразие от задействания на IBS и е важно да знаете, че няма двама еднакви пациенти с IBS. Така че препоръките за лечение трябва да бъдат индивидуално съобразени. За да се опитате да стигнете до дъното на вашите задействания, е важно да преминете през всички алармени функции и рискови фактори. Важно е дали променихте диетата си? Преминавате ли през стрес в живота си, като в работата или семейството си? Започнали ли сте наскоро да приемате ново лекарство?“

Млечни продукти

Храните на млечна основа са често срещан провокатор на IBS, поради високото си съдържание на лактоза. „Млякото, сладоледът, меките сирена и киселите млека могат да причинят хаос на храносмилателния ви тракт и да доведат до болки в корема, газове, подуване на корема и диария, които понякога могат да бъдат доста експлозивни“ – казва д-р Лий.

От друга страна, в млечните продукти липсват фибри, което може да доведе до запек. Затова може да пробвате да ограничите тези артикули или го замените с храни без лактоза. Трябва да се сигурно, че получавате достатъчно калций от обогатени млечни алтернативи – например бадемово, соево или кокосово мляко.  Освен това при някой хора се развива непоносимост към лактоза.

Липса на фибри

Фибрите, които се намират плодове, зеленчуци, бобови растения и пълнозърнести храни, са едни от ключовите съставки за здравето на червата. „Повечето хора силно надценяват количеството фибри, които консумират. Когато направят точната сметка с регистриран диетолог, обикновено откриват, че не получават толкова, колкото са си мислили, че са получили“ – споделя д-р Лий.

Препоръчителното количество е 25-35 грама на ден, в зависимост от възраст, пол,, тип тяло, индекс на телесна маса, калории, консумирани за един ден и други. Важно е да знаем, че не всички фибри са еднакви. Неразтворимите вещества са по-ефективни от разтворимите, като помагат на тялото да преработи отпадъците. „Всякакви фибри са по-добри от липсата им“ – признава д-р Лий.

Ако искате да оптимизирате приема, всичко зависи от качеството на приеманите съставки. По отношение на хранителния режим е нужно да има баланс. Твърде бързото ядене на прекалено много фибри може да влоши стомашно-чревните симптоми. Пиенето на вода по време на хранене е препоръчително.

Кофеин

По принцип кофеинът стимулира работата на червата и за много хора той улеснява процеса по изхождане. „Теорията е, че хората със синдром на раздразнените черва са склонни да бъдат по-чувствителни към влиянията на околната среда. Така че кафето и другите форми на кофеин могат да им повлияят повече“ – пояснява специалистката. Приемането на кофеинови напитки трябва да бъде внимателно и да се следят последващите реакции. Пиенето на вода е по-полезно, защото тя помага за нормалното движение яденето през храносмилателната система.

Други причини за появата на синдрома

  • Пържени храни и други силно преработени продукти;
  • Храни, произвеждащи газове, като боб и кръстоцветни зеленчуци;
  • Глутен;
  • Пикантна храна;
  • Сладки храни и такива, приготвени с определени подсладители без захар.

Добре е да намалите приема на някой продукти, но не е препоръчително да се подлагате на наистина ограничителна диета без консултация с медицински специалист. По този начин рискувате сериозен дефицит на витамини и минерали.

Диетата с ниско съдържание на FODMAP (група захари) е краткосрочна. Тази програма често се препоръчва на хора, които са били диагностицирани с IBS. Режимът се фокусира върху изрязването и след това повторното въвеждане на елиминираните храни една по една. Но това е нещо, което не трябва да правите сами. „Нуждаете се от експертна помощ от регистриран диетолог, който да ви помогне да преминете през такава ограничителна диета. Те са обучени да ви помагат да елиминирате и въвеждате отново храни по начин, който ще ви помогне да разберете „защо“ зад вашите задействания“ – казва доктор Лий.

Прочетете повече: Как да се възстановим бързо от стомашна инфекция?

IBS

Стрес

Различни проучвания показват, че стресът може да влоши стомашно-чревните симптоми. Затова доктор Лий споменава: „IBS при някои хора е много силно повлияно от стреса. Идентифицирането на причината за стреса може да облекчи тези симптоми на IBS и да предотврати обостряне.“

Затова съветваме хората да намалят нервното напрежение, доколкото това зависи от тях. Има различни методи за справяне със стреса – повече почивка, медитация, редовни упражнения, дълги разходки и други.

Липсата на активност

Различните видове упражнения помагат на хората да облекчат физическия и психическия стрес. Целта е храносмилателната система да бъде поддържана здрава, особено ако се прекарва по-голямата част от деня в седнало положение. „Продължителното седене намалява подвижността на червата ви или начина, по който храната се движи през храносмилателния ви тракт. Упражненията подобряват подвижността и насърчават кръвообращението, което е необходимо, за да поддържате нещата напред“ – счита д-р Лий.

Изберете форма на упражнение, която работи оптимално за вашето тяло. Не е нужно да се стига до излишно претоварване. Ако имате проблеми с гърба, може да опитате йога на стол или пилатес на стена. Всяко увеличаване на движението е добро начало. „Упражнението е наистина най-доброто лекарство на земята. Сами по себе си това е най-мощният ключ към вашето здраве.“

Медикаменти и процедури

Много хора приемат различни лекарства за лечение на основните си заболявания. Проблемът е, че химичните продукти имат и странични ефекти, които биха могли да предизвикат или влошат симптомите на IBS.

Медикаментите, които могат да причинят стомашно-чревни проблеми, са:

  • Лекарствата за алергия имат изсушаващ ефект, който може да повлияе на червата и да доведе до запек;
  • Аналгетиците могат да променят редовността на червата. „Често виждам хора, които са претърпели смяна на тазобедрена или колянна става, и откриваме, че техните следоперативни аналгетици играят роля в промените в червата им, дори ако са ги приемали само за две седмици.”;
  • Антибиотиците могат да нарушат микробиома на червата. „Те се опитват да се насочат към лошите бактерии, но за съжаление убиват и добрите бактерии. Това дава възможност за свръхрастеж на бактерии в червата ви.“;
  • Лекарствата за кръвно налягане повлияват на подвижността и променят редовността на червата.

„Някои хора търсят второ, трето и дори четвърто мнение, защото са пропуснали ключова информация, като например подлагане на липосукция или коремна корема или започване на нов антидепресант. Задълбоченото снемане на здравна история е от жизненоважно значение за идентифициране на ключови причини за лечение на IBS.“

Тютюнопушене

При някои хора пушенето влошава симптомите на IBS. Според специализирано проучване пушачите са два пъти по-склонни към диария. Отказването от цигарите би могло да подобри общото състояние на организма и в частност на червата.

 

Връзката между серотонина и IBS

Знаете ли, че има повече рецептори за серотонин в чревния тракт, отколкото в мозъка? Серотонинът е невротрансмитер – химикал, който пренася съобщения между храносмилателния тракт и мозъка. Проблемите с невротрансмитерната комуникация могат да доведат до IBS. Затова доктор Лий казва: „Някои хора имат намалена невротрансмитерна комуникация. Те не получават сигнали, които да им кажат, че имат запек и по този начин запекът може да остане незабелязан, докато не се развият усложнения. На другия край на спектъра са хора, които имат повишени невротрансмитери, така че усещат всичко. Това, което може да се почувства като нормално движение на червата или газове за други хора, им причинява мъчителна болка.“

Лекарите могат да предпишат прием на лекарства, които помагат за блокиране или стимулиране на серотониновите рецептори в червата. Поведенческите медицински лечения, като прогресивна мускулна релаксация, насочени изображения, когнитивна поведенческа терапия и биофийдбек също са подходящи. Идеята на тези терапии е да променят връзката между мозъка и червата, като в крайна сметка облекчат симптомите на синдром на раздразненото черво.

Как да лекувате синдрома на раздразненото черво?

  • Балансирайте хранителния си режим, включително приемането на достатъчно фибри;
  • Приемайте достатъчно течности;
  • Правете редовни физически упражнения и активност;
  • Намалете стреса и нервното напрежение;
  • Пускане на редовни профилактични изследвания.

„Опитайте се също да следвате редовен график. Навици като събуждане по едно и също време и ядене три пъти на ден могат да доведат до редовно изхождане сутрин или до използване на циркадния ритъм във ваша полза“ – съветва д-р Лий.

Кога да посетите стомашно-чревен специалист за IBS?

Ако страдате от лек синдром, обикновено лекарите предлагат конкретни промени в диетата и начина на живот, за да облекчите характерната симптоматика. Посещението при регистриран диетолог също е възможен вариант. Ако оплакванията от IBS продължават, е нужна консултация с гастроентеролог. Целта на гастроентеролозите е да проверят дали имате други заболявания и да предпишат лекарства, които могат да нормализират функцията на червата.

Изисква се незабавна медицинска помощ, ако симптоми на IBS са придружени от:

  • Анемия;
  • Кървене;
  • Диария;
  • Фамилна анамнеза за храносмилателни разстройства;
  • Умора;
  • Треска;
  • Гадене;
  • Обрив;
  • Необяснима загуба на тегло;
  • Повръщане;
  • Слабост;

„IBS изисква разбиране, време и търпение. Може да са необходими няколко посещения за дълъг период от време, за да видите подобрения в симптомите си. Няма двама еднакви пациенти с IBS. Така че това, което работи за един човек, не е задължително да работи за друг. Трябва да седнем един на един и да разберем какви са вашите конкретни задействания и, което е по-важно, защо това са вашите задействания. Само тогава можем да разберем как да укротим вашия IBS.”

Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!

Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни