Как да извадим стъкло от крака си безопасно?

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

Как да извадим стъкло от крака си е въпрос, който може да ви споходи в неудобна и неприятна ситуация. За безопасното премахване на стъкло от крака, е важно да следвате няколко основни стъпки, които ще ви помогнат да избегнете инфекции и допълнителни наранявания.

Чисти ръце, дезинфекцирани пинсети и вана за накисване са от ключово значение за премахването на някои парчета твърд материал.

Счупеното стъкло може да бъде малки парчета, които приличат на невидими трески, или големи, остри части. Каквато и да е формата, ако стъпите върху материала, ще изпитате болка. Важно е елементът да бъде премахнат възможно най-бързо, в случай, че това е безопасно. Медицинският специалист доктор Алън Капин обяснява как безпроблемно да извадите стъклото от крака си сами и кога може да се наложи да посетите здравен специалист.

Стъпки за премахване на стъкло от крака

Изтъркване

Първо трябва добре да измиете ръцете си със сапун и вода. След това внимателно подмийте всякаква мръсотия или отломки от нараненото стъпало, без да нарушавате заседналото стъкло. „Ако ръцете или краката ви са мръсни, рискът от инфекция се увеличава“ – предупреждава д-р Капин.

Внимателно проверяване на засегнатата зона

Огледайте раната, като използвате лупа, ако е необходимо. „Опитайте се да премахнете парче стъкло само ако можете да го видите ясно. Ровенето за парче, което не можете да видите, може да го натисне по-навътре в крака ви и да влоши нараняването ви“ – казва специалистът.

Накисване на крака във вода

Вземете кофа, леген или голяма купа и напълнете съда с топла вода. След това добавете 1 до 2 супени лъжици английска сол, сода за хляб или водороден прекис. „Накисването на крака ви за 20 минути може да извади стъклото“ – отбелязва д-р Капин. Топлата вода също може да помогне за намаляване на възпалението и болката.

Стерилизирайте пинсетите си

Пинсетите са най-добрият инструмент за премахване на стъкло, но те трябва да са без микроби. Затова е необходима стерилизация, преди да използвате уреда. „Нанесете алкохол върху пинсетите и ги оставете да изсъхнат на въздух“ – инструктира лекарят.

Вадене на стъклото

Стъклото трябва да се извади внимателно с пинсетата, като е нужно засегнатият да внимава да не нарани допълнително кожата си. По този повод д-р Капин казва: „Внимателно издърпайте стъклото под същия ъгъл, под който е влязло“. Ако го издърпате в друга посока, ще бъде по-трудно и по-болезнено да го премахнете.

Почистване на раната

Ако сте успели да премахнете цялото парче стъкло, започнете да почиствате всички засегнати зони. „Измийте отново нараняването със сапун и вода, нанесете антибиотичен мехлем и го покрийте с превръзка“ – казва той.

Прочети повече: Оказване на Първа Помощ: Грешки, Които Трябва да Избягваме

Може ли стъклото да излезе само?

Възможно е човешкото тяло само да изкара стъклото. „Мъничко парче стъкло близо до повърхността на кожата ви може да излезе само за няколко дни“ – пояснява доктор Капин. Както вече споменахме, накисването на краката за 20 минути на ден във вода може да ускори процеса. Ако стъклото е попаднало дълбоко в кожата, е възможно да изчакате известно време и да проверите дали няма самостоятелно да падне. Специалистът предупреждава: „Също така не трябва да използвате този метод, ако имате диабет, тъй като раните на краката могат да се усложнят бързо и да станат по-сериозни.“

Други рискове с този подход включват:

  • Инфекция – Дори малко парче стъкло може да доведе до инфекция, ако микробите попаднат вътре и проникнат в кожата. „Симптомите на инфекцията включват висока температура, зачервяване, подуване, топлина и гной. Ако забележите някой от тези признаци, свържете се с вашия доставчик“ – казва доктор Капин.
  • Болка – „Много хора избират да не оставят стъклото в краката си, защото боли твърде много“ – отбелязва той.
  • Увреждане на тъканите – Парче вградено стъкло може да увреди околната тъкан и нерви, което от своя страна да засили болката и възпалителния процес.
  • Абсцес – Възможно е да се образува абсцес (възпаление на съединителната тъкан) или инфектиран джоб с гной около стъклото. Моментът е болезнен и изисква медицинска помощ.

Как се процедира, ако стъклото не излезе самостоятелно?

Ако парчето стъкло е малко и не виждате никакви признаци на инфекция, можете да го оставите за известно време, но това крие определени рискове. „Мъничко парче стъкло близо до повърхността може да е добре да оставите за ден или два. Но следете внимателно за признаци на инфекция и потърсете медицинска помощ, ако не излезе от само себе си“ – казва д-р Капин.

Лекарят може да премахне стъклото или да препоръча посещение в спешно отделение. Доктор Капин споделя: „Доставчиците на здравни услуги могат безопасно да премахнат парчето, за да предотвратят болка, инфекция и допълнителни наранявания. Те също ще ви кажат как да се грижите за раната, така че да заздравее възможно най-бързо. Те могат да ви посъветват за следващите стъпки, като идване в офиса или отиване в заведение за спешна помощ. И ще имате спокойствие, когато знаете, че един специалист е извадил чуждото тяло.“

Как да извадим стъкло от крака си безопасно е ключов въпрос, който изисква внимателен подход. Следвайте стъпките, споменати в статията, и потърсете помощ при нужда, за да се избегнат сериозни усложнения.

Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!

Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни