Остеопороза – усложнения, съвременна диагностика и лечение

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

В предстоящото издание на „Академия Здравитал“ ще се фокусираме върху костното здраве и природните методи за укрепване на организма. Ще разгледаме темата за остеопенията – начален стадий на загуба на костна плътност, и ще обсъдим как полският хвощ, с богатото си съдържание на силиций, може да бъде ценен съюзник в укрепването на костите и предотвратяването на по-сериозни проблеми. Във втората част на предаването ще говорим за остеопороза – заболяване, което засяга милиони хора по света. Ще научим какви са възможните усложнения, как съвременната медицина предлага точна диагностика и ефективно лечение, както и какво можем да направим, за да предотвратим прогресията на заболяването.

С това издание ще ви предоставим ценни знания за поддържането на здрави и устойчиви кости чрез комбинация от природни средства и модерни медицински подходи. Не пропускайте да научите как да се грижите за костното си здраве и да предотвратите рисковете в бъдеще!

Полски хвощ

Полският хвощ е растение, богато на силициев диоксид. Силициевият диоксид е минерал, който играе жизненоважна роля в процеса на костната минерализация и формиране на съединителната тъкан. Съставката е ключова за синтеза на колаген – основният протеин, отговорен за структурата и здравината на костите и споменатата тъкан. Чрез стимулиране на колагеновия синтез, полският хвощ спомага за запазването на еластичността и здравината на костите и намалява риска от фрактури. Билката има и антиоксидантни свойства. Тези способности защитават клетките от увреждания, причинени от оксидативния стрес – процес, при който свободните радикали атакуват тялото и допринасят за загубата на костна маса. Оксидативният стрес е значим фактор за развитие на остеопения, тъй като той ускорява процесите на разграждане. С помощта на антиоксидантните си свойства, природният продукт подпомага поддържането на здрави клетки и забавя процеса на загуба на костна плътност.

Допълнителна информация

Чаят от полски хвощ е популярна форма на прием, тъй като е лесен за приготвяне и предоставя на организма естествен източник на минерали. Съществуват и добавки под формата на капсули или таблетки, които осигуряват по-концентрирана доза силиций и други полезни елементи. Важно е приемът на тези продукти да бъде съобразен с указанията на специалист, за да се осигури безопасно и ефективно използване.

Полският хвощ подпомага усвояването на калция, което е ключово за поддържането на здрави кости. Комбинирането на приема на билката с храни, богати на минерала (млечни продукти, листни зеленчуци и обогатени продукти) може да усили ефекта върху костната плътност. В допълнение към калция, витамин D играе роля в усвояването на природната съставка. Още една полза на полския хвощ е неговата противовъзпалителна активност. Възпалителните процеси могат да допринесат за влошаване на костното здраве, като ускоряват разграждането на костната тъкан.

Остеопения

Остеопенията е междинен етап между здравите кости и остеопорозата, като е предупредителен сигнал, че костите започват да губят своята здравина и плътност. Състоянието може да прогресира до остеопороза, което значително увеличава риска от счупвания и влошава качеството на живот. В ранните етапи остеопенията обикновено не проявява видими симптоми, но загубата на плътност може да доведе до чупливост и по-голяма податливост към фрактури.

Често първите признаци са свързани с повишен риск от счупване при минимални травми, плюс лека болка в костите и ставите. Възможно е физическият дискомфорт да бъде индикатор за започваща костна загуба. Остеопенията може да бъде резултат от различни фактори – наследственост, недостиг на калций и витамин D, неправилно хранене, недостатъчна физическа активност. Рисковите групи са предимно жени, особено след менопаузата, когато нивата на естроген спадат и се увеличава скоростта на костната загуба. Към предразполагащите фактори добавяме възрастта, нездравословните навици – тютюнопушене и прекомерната консумация на алкохол.

Билкова терапия

  • Полски хвощ – Полският хвощ е една от най-добрите билки за укрепване на костите, заради високото си съдържание на силициев диоксид. Силицият подпомага синтеза на колаген – протеин в съединителната тъкан, поддържащ структурата и здравината на костите. Консумацията на чай или добавки с полски хвощ помага за поддържането на костната плътност и намаляването на риска от фрактури;
  • Коприва – Това е богата на калций, магнезий и витамин К съставка. Тази билка съдържа микроелементи, които подпомагат правилното усвояване на калция и минерализацията на костите. Консумацията на чай или добавяне на изсушена коприва към ястия е важно за здравината на организма;
  • Маточината – Билката има успокояващи и противовъзпалителни свойства, действащи позитивно за намаляване на възпалителните процеси в организма. Антиоксидантите в маточината допринасят за защитата на костните клетки от увреждане и спомагат за поддържане на оптимална плътност;
  • Куркумата – Съдържа активното вещество куркумин, което притежава мощни противовъзпалителни свойства. Възпалителните процеси могат да ускорят загубата на костна плътност, затова редовният прием на билката под формата на чай или добавки е важно за костите и предотвратява тяхното отслабване;
  • Босилекът – Босилекът помага за поддържане на здрави кости, благодарение на антиоксидантите и противовъзпалителните си свойства. Билката има в състава си калций и магнезий.

Остеопороза – усложнения, съвременна диагностика и лечение

„Един от „тихите убийци“ в съвременната патология сред гората е остеопорозата. Тя нанася сериозни увреждания, особено при жените и то такива в относително млада възраст. След това остават трайни последици“ – думи на професор доктор Христо Деянов.

По повод на споменатото заболяване гост в студиото на „Академия Здравитал“ бе д-р Любомир Атанасов. Той е специалист ортопед-травматолог.

„При остеопорозата е много характерно, че започва по един безсимптомен начин и това е причината за нейното коварно протичане. Когато усетим болки от остеопорозата, това означава, че сме закъснели с нейната диагноза. По принцип препоръчваме изследване на жените над 50-годишна възраст, когато настъпва менопаузата, за да може това изследване да има профилактичен характер. Заболяването е тясно свързано с женските полови хормони. Докато жената има цикъл, се смята, че костите са достатъчно протектирани и здрави“ – с тези думи стартира дискусията д-р Атанасов.

Костна маса

Всеки човек има генетично заложена костна пикова маса. Това не означава, че хората я достигат. Тук е важен начина на живот. 95 процента от костния пик се изгражда през пубертета. Затова е много важно през този период хората да имат разнообразно и балансирано хранене – с подове, зеленчуци, месо, яйца, риба, млечни продукти. С две чаши мляко човек може да си набави половината от необходимото дневно количество калций. Това вещество е възможно да се набавя изцяло чрез хранителните продукти.

Костната маса започва да се изгражда след раждането. Както вече пикът се достига през пубертета. Следва плато от 20 до 40-годишна възраст. През следващите години стартира постепенен процес на разграждане. Хората, които водят нездравословен живот, много по-лесно и бързо достигат до остеопороза.

Таргетното изследване за костна плътност обхваща жените в менопауза. Добре е първата проверка да бъде направена след спиране на цикъла, в последствие тя да бъде ежегодна. При резултатите трябва да бъде обърнато внимание на три зони. В зелената зона влиза нормата, жълтата е свързана с допустимо разграждане на костта, а последната е червената – критично намалена плътност.

„За България жените в менопауза, които имат остеопороза, са около 400000 хиляди.“

Прочети повече: Как да предотвратите остеопорозата във времето?

Остеопороза - усложнения, съвременна диагностика и лечение

Остеопороза

Рискова група за развитие на заболяването са слабите дами, с поднормено тегло, ранна менопауза или пушещите. Остеопорозата е метаболитен проблем. От важно значение е генетичната предразположеност. Тъй като болестта често е безсимптомна отначало, може да се появи за първи път чрез фрактура. По време на изследването за костна плътност ключов е показателят T-score. Ако T-score е повече от 2,5-2,7 мерни единици, е налице остеопороза. Показателят показва състоянието на костната плътност, спрямо популацията. Преди са се използвали ултразвукови апарати за измерването, сега най-добрата опция е ДЕКСА-скенерът. В момента доктор Атанасов и колегите му разполагат с най-съвременни апарати. Те измерват повече точки – гръбначен стълб и двете бедрени шийки. За скринингови цели ултразвуковите методики все още вършат работа.

ДЕКСА е рентгенов апарат, с много ниска степен на облъчване. Най-информативните кости за изследване са първи, втори, трети и четвърти лумбални прешлени, плюс двете бедрени шийки. Евентуално гръбначни деформитети или наличие на шипове дават недостоверни резултати за костната плътност. Ако едната бедрена шийка е оперирана, тя не е достоверна за проверяване. Като помощно средство при определени условия, идва изследването от китките.

Допълнителна информация за остеопороза

Най-честите фрактури, в резултат на остеопорозата като локация, зависят от възрастовата група. При жени от 50 до 75-годишна възраст говорим основно за счупвания на прешлените. По-възрастните жени основно биват засегнати фрактури на бедрените шийки. През целия период специалистите наблюдават счупвания в китките. Лекарите понякога правят изследвания на жени, извън менопаузата, ако имат ендокринно заболяване, като първичен процес или на дами с няколко фрактури през последните години.

Високо рискови са хората, приемащи кортикостероиди. Проблемът е, че някой заболявания няма как да не се лекуват със споменатите лекарства, които в същото време редуцират костната плътност. Други рискови предразполагащи фактори за остеопороза са дефицитът на витамин D3 и естественото напредване на възрастта.

„Докато една от три жени над 50 години страда от остеопороза, за мъжете статистиката е един от пет над 65-годишна възраст…Декса-скенерът е еталон в световен мащаб за изследване на остеопороза. Самото изследване не изисква специална подготовка. То е бързо, безболезнено, евтино, абсолютно достъпно“ – мнение на доктор Атанасов.

Съвременно лечение и биомаркери за изследвания

Гостът в студиото категорично отрече твърденията, че остеопорозата няма лечение. Според него съществуват в момента има два вида медикаменти, които действат успешно. Едната група е бифосфонатите, а другата- моноклоналните антитела (биологичните препарати). Това са високо-ефективни лекарства. Към този момент е считано, че биологичните препарати могат да бъдат давани за по-дълъг период от време. Пациентите не бива да проявяват самоинициативност и да започват сами лечението си, без лекарско предписание.

Когато се установи T-score, сочещ остеопороза, следващата стъпка е назначаване на лабораторни изследвания. Абсолютният минимум в тези изследвания е проверката на калций, бета крос лабс (белтъчен фрагмент), витамин D, някой специфични хормони. Освен лекарствата, важна част от бъдещото лечение са периодичните контролни проверки на вече споменатите елементи.

„Ако искаме да мислим за старините си и за остеопорозата, трябва да инвестираме много рано в здравето си. Нужно е да водим един балансиран в двигателно отношение живот и да следваме оптимален хранителен режим. Когато жените стигнат до менопауза, нека ежегодно да проверяват своята костна плътност на Декса-скенер.“

Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!

Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни