В Днешното предаване на “Академия Здравирал” ще обърнем внимание специално на инвазивна кардиология – ендоваскуларни процедури и катетаризации, а в рубриката ни „Здраве и билки“ – разгледаме какво представлява глогът и как той помага при хипертрофия на лявата камера.
Съдържание
Глог
Глогът е една от най-ценните билки, когато става въпрос за сърдечно-съдовото здраве, най-вече при хипертрофия на лявата камера. Заболяването представлява удебеляване на стените на лявата камера на сърцето, обикновено вследствие на хронично високо кръвно налягане или други състояния, натоварващи мускула. Промяната може да доведе до сърдечна недостатъчност, аритмии и други усложнения. Глогът има мощни антиоксиданти и съдоукрепващи съединения.
Основното действие се дължи на високото съдържание на антиоксиданти (флавоноиди и проантоцианидини), които предпазват клетките от оксидативния стрес. Оксидативният стрес е значим фактор при хипертрофия на лявата камера, тъй като допринася за възпаление и увреждане на сърдечните клетки. Чрез неутрализиране на свободните радикали, глогът помага да се блокира възпалението и да се поддържа здравината на сърдечните клетки – така се забавя прогресията на хипертрофията. Природната съставка има способността да регулира кръвното налягане. Билковото средство притежава меко съдоразширяващо действие, отпуска стените на кръвоносните съдове и намалява натоварването върху сърцето.
Чрез поддържане на стабилно кръвно налягане, глогът намалява натиска върху лявата камера, като предотвратява нуждата от прекомерно удебеляване на сърдечния мускул. Това е ценно за хора, търсещи естествен начин да контролират кръвното налягане. Глогът намалява риска от аритмии. Редовният прием на билката помага за стабилизиране на сърдечния ритъм и поддържа равномерно изпомпване на кръвта.
Хипертрофията на лявата камера
Става дума за състояние, при което сърдечният мускул на лявата камера се увеличава и уплътнява, често в резултат на повишено кръвно налягане или други фактори, натоварващи сърцето. Това води до загуба на еластичността на сърдечния мускул, така е затруднено нормалното изпомпване на кръвта. В резултат на това най-важният орган започва да работи под повишено напрежение, което увеличава риска от развитие на сърдечна недостатъчност, аритмии и други проблеми. Симптомите на хипертрофия на лявата камера могат да останат незабелязани в началните етапи, но с прогресирането на състоянието се появяват типични признаци. Задухът и затрудненото дишане стават чести, дори и в покой.
Засегнатите често изпитват постоянна умора и слабост, които се дължат на недостатъчно снабдяване на тялото с кислород. Болката в гърдите, особено при физическа активност, както и неравномерен пулс или прескачане на сърдечния ритъм, също са чести симптоми. При по-напредналите случаи може да се наблюдава световъртеж или припадъци, в резултат на недостатъчно кръвоснабдяване на мозъка. Основната причина за развитието на хипертрофия на лявата камера е високото кръвно налягане, което кара сърцето да работи с по-голяма сила. Това състояние се свързва и с други рискови фактори като стеноза на аортната клапа (стеснение на аортата, което затруднява кръвния поток и принуждава сърцето да се напряга повече). Генетичната предразположеност също играе роля, както и обструктивната сънна апнея. Интензивните физически натоварвания, особено при професионални атлети, също могат да доведат до така нареченото „спортно сърце“.
Билкова терапия
- Глог – Съдържа високи нива на антиоксиданти (флавоноиди), които защитават клетките от увреждане, причинено от оксидативен стрес. Оксидативният стрес може да доведе до възпаление и утежняване на хипертрофията. Глогът укрепва стените на кръвоносните съдове, прави ги по-еластични, намалява натиска върху сърцето. Билката действа за по-добро кръвообращение и стабилизира сърдечния ритъм. Това намалява симптомите на аритмия и облекчава натоварването върху лявата камера;
- Босилекът – Действа като мощен антиоксидант и противовъзпалително средство, намалявайки оксидативния стрес върху сърцето и помагайки за запазване на здравината на сърдечния мускул. Антиоксидантите в босилека неутрализират свободните радикали, които увреждат клетките, а противовъзпалителните му свойства спират възпалителни процеси. Съдоразширяващото действие спомага за понижаване на кръвното налягане, като намалява съпротивлението в артериите. Така бива облекчена лявата камера;
- Маточината – Тя е известна със своите успокояващи и антистресови свойства, влияещи благоприятно на сърдечния ритъм и кръвообращението. Маточината понижава нивата на стресовия хормон кортизол. Този хормон при високи стойности може да натовари сърцето. Това отпускане на нервната система влияе благотворно на сърдечния ритъм и облекчава напрежението върху сърцето. Антиоксидантите в маточината допълнително намаляват възпалението и стабилизират кръвното налягане.
Прочети повече: Ритъмни и проводни нарушения на сърцето – Академия Здравитал
Инвазивна кардиология – ендоваскуларни процедури и катетаризации
За първи път гост в студиото на „Академия Здравитал“ бе доктор Христо Ангелов. Той е кардиолог и извършва своята дейност в град София, работи в болница „Света Екатерина“. Акцентът в разговора падна към инвазивната кардиология и каква е ролята на ендоваскуларните интервенции и катетаризацията.
„От една страна за пациентите е по-добре да се започне от рано една активна профилактика, а от друга гледна точка – от политико-икономическия аспект е по-евтино да се работи за профилактика, отколкото да се води едно скъпо лечение.“
Инвазивна кардиология – Профилактика на сърдечно-съдовите заболявания
Рисковите моменти за подобен тип болести могат да се разделят на две отделни групи – регулируеми и нерегулириуеми. Към първата група спадат факторите на околната среда, а към втората – полът, възрастта и наследствеността. От гледна точка на регулируемата класификация голямо значение имат телесното тегло, физическата активност, начинът на хранене (количествено и качествено), сънят, стресът, тревожността, тютюнопушенето, алкохолът, прекаляването с консумацията на сол.
Доказано е, че в условията на стрес човешкото тяло произвежда в надбъбречните жлези хормони като кортизол, адреналин, норадреналин. Те се свързват със съответните рецептори и повишават стойностите на сърдечната честота, артериалното налягане. Въпросът е с какви механизми разполагат хората, за да се справят с нервното напрежение. Хипертонията е основен рисков фактор за сърдечна хипертрофия и недостатъчност, исхимична сърдечна болест. Стойности над 140/90 се водят за артериална хипертония от първа степен. Много по-характерно е да има промяна в показателите на артериалното налягане при промяна в начина на живот на младите хора, които са с по-гъвката физиология. В днешно време съществуват редица комбинирани препарати, даващи възможност за контрол на кръвното. Има таблетки, съдържащи две активни съставки със синергично действие. Целта е да бъдат давани по-ниски дозировки, за да се избегнат странични ефекти.
Инвазивна кардиология – Граници на кръвното налягане
Доктор Ангелов заяви, че основната причина за голямата разлика в систолните и диастолните показатели на кръвното при някой пациенти е намалената еластичност на кръвоносните съдове. Самото артериално налягане зависи от ударния обем и периферното съдово съпротивление. В тези случаи могат да се приемат АСЕ-инхибитори в комбинация с диуретик, Ако има непоносимост към тези инхибитори, подходяща опция са сартаните. Целта е да са намали обемът течност, която се движи в затворената система. По този начин бива смъквана горната стойност на кръвното, без това да влияе на долната граница. Възможно е прилагането и на бета-блокери. В случай на повишена диастола се препоръчат калциеви антагонисти. Те разширяват кръвоносните съдове, намаляват периферното съпротивление. Споменатите антагонисти са подходящи и при ускорена сърдечна дейност. От друга страна за контролиране на артериалното налягане е важно психо-емоционалното състояние на пациентите.
Инвазивна кардиология – Аортна стеноза
Механизма за развитие на аортната стеноза е сходен с този на атеросклерозата. Най-често говорим за дегенеративно заболяване, което се развива с напредване на възрастта. Обикновено засегнати са пациенти над 65-70 години. Всички зависи от структурата на клапата, обикновено тя е с 3 платна. Вродените промени в аортната клапа се откриват в ранна възраст, честотата е относително рядка. С употребата на съвременните антибиотици за инфекции митралната стеноза е рядко срещана. При хората с 1 или 2 платна има промяна в структурата на клапата. Когато проблемът се открие рано специалистите прибягват до оперативна интервенция и поставят механична протеза.
При аортна стеноза и недостатъчност, засегнали възрастни хора, водят до бърза умора, задух, тежест, стягане в гърдите. Високостепенното заболяване преминава с невъзможност на лявата камера да изпомпва кръвта в големия кръг на кръвообращението, поради стеснение на аортата. Първоначално това е предпоставка за удебеляване на стените на камерата (концентрична хипертрофия), поради нуждата от работа на сърцето срещу по-голямо съпротивление. За да може най-важният орган да изтласка кръвта през стеснената клапа е нужно да генерира повече налягане. Обикновено първите оплаквания на пациентите стартират, когато отворът е под един квадратен сантиметър. „Златен стандарт“ за изследване на аортната стеноза е ехокардиографията.
Инвазивна кардиология – Катетаризации и ендоваскуларно лечение
Аортната стеноза може да бъде коригирана чрез катетаризация и ендоваскуларни процедури. Поставя се биологична протеза върху старата клапа. Неотворената интервенция се извършва чрез катетаризация. Най-често използвани са артериите на краката. По отношение на имплантацията има два механизма. Единият преминава с монтиране на балон, който се разпъва, за да бъде позиционирана протезата. Другият механизъм използва саморазгъващи се под въздействието на телесната топлина протези. Успеваемостта при ендоваскуларно лечение на аортна стеноза е над 90%. Последващите краткосрочни усложнения са свързани с убоденото, съдови усложнения – хематоми, кървене, разкъсване на съда, инфекция. Тромбозите са рядкосрещани, специалистите използват антокоагуланти.
Ако мъжете или жените имат хемогарична диетеза (склонни към кръвоизливи), специалистите проследяват внимателно коагулационния статус, измерват се определени показатели. Използваните консумативи за процедурите се поемат от Здравната каса у нас, ако болните са здравно-осигурени. НЗОК има определени изисквания, за да поеме средствата – пациентите трябва да са високо-рискови. При установена аортна стеноза в начален стадий най-важният превантивен подход е контролирането на артериалното налягане, поддържането на добър физически капацитет. Проявите на сърдечна недостатъчност биват контролирани от медикаментозна терапия. Доктор Ангелов сподели, че аортната клапа е по-лесна за ендоваскуларни методики, понеже митралната клапа има много структури, които могат да доведат до дисфункция.
Финални думи от госта
„Категорично хората в България могат да разчитат, че ендоваскуларното лечение за проблеми с клапите и миокарда е надеждно. Превантивната грижа трябва да стартира от 30- годишна възраст. Препоръчвам хората да си правят цялостна профилактика на сърдечно-съдовото здраве със съответните лабораторни показатели. Нужно е мъжете и жените да прилагат оптимален контрол на рисковите фактори – нормално физическо натоварване, рационално хранене, отказване на вредните пороци. Здравето трябва да е лична грижа за пациента.“„Здраве и билки“ – какво представлява глогът и как той помага при хипертрофия на лявата камера