Кожата – рискови фактори през лятото

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

Кожата е изложена на редица рискови фактори през най-топлия сезон от годината – лятото. Тук можем да говорим на първо място за прекомерно излагане на слънце, независимо дали става въпрос за ходене на плаж, или в обикновеното ежедневие при движение навън. Предвид тези думи, бе логично в средата на месец Юли гост на проф. Деянов в „Академия Здравитал“ да бъде дерматолог – д-р Елмира Павлова. Тя има сертификати по дерматоскопия, дерматохирургия, онкодерматология от Специализираната болница за активно лечение по онкология в София. Участниците в днешното предаване обърнаха най-много внимание на рак на кожата – меланом. Проф. Христо Деянов каза нещо, което предполагаме повечето от вас знаят:

„Кожата е най-големият орган в човешкото тяло“

В началото на изданието водещият показа електромагнитен спектър на видимата светлина и на всички други излъчвания – радиовълни, микровълни, инфрачервени излъчвания, видимата светлина, ултравиолетовата, рентгеновите лъчи и гама-лъчите (йонизиращи лъчения). Доктор Павлова започна днешната комуникация със следните думи:

„Кожата има имунологична памет. Това, което ние през годините трупаме като слънчево облъчване, в даден момент при хората с втори и трети фото-тип кожа, тези със светли коси и очи, може да доведе до изгаряне, образуване на бенки и кожни тумори.“

Слоеве на кожата

Човешката кожа е изградена от три слоя – епидермис, дерма и хиподерма. Ултравиолетовите лъчи (UV) проникват само в епидермиса. Обикновено, когато търсим крем за защита, трябва да се гледа дали той има протекция срещу UVB лъчи. От своя страна UVA-лъчите стигат до следващата кожна част – дермата. Тези два вида лъчи могат да преминават през стъкла и сенници, така че хората, шофиращи автомобили, също трябва да са наблюдателно по отношение на кожата си. След това синята светлина е тази, която достига до хиподермата. Всички клетъчни мобилни телефони, лаптопи, таблети имат тази светлина и точно затова в някои настройки на устройствата има защита от това. Целта на компаниите, занимаващи се с изработка на защитни кремове, е вече да се създават продукти срещу „синьото лъчение“.

Синя светлина

Тя води до увреждане на ДНК на клетките. Когато се стигне до генетична мутация, при рискови бенки има повишен риск от меланом. Синята светлина е част от слънчевия спектър с дължина на вълната стигаща над 440 nm. Характеризира се с много висока цветова температура – говорим за много енергийна видима светлина. Уврежда не само кожата, но и човешкото зрение. Синята светлина преминава, когато слънцето е най-силно през денонощието.

„Само един час излагане на слънце е достатъчен за промяна на всички клетъчни компоненти – белтъци, липиди, днк“ – мнение на доктор Елмира Павлова. Дерматоложката обърна внимание и на правилното усвояване на витамин Д, особено от жените в напреднала възраст. Той трябва да се взема под мастноразтворима форма.

„За нашата географска ширина ултравиолетовите А и В лъчи (UVA, UVB) са най-вредни между 12 и 16ч. Вида на защита зависи и от типа човешка кожа. При хора с акне не е препоръчително да се вземат мазни кремове.“

Също така специалистката се обърна с молба към хората, които имат повече от 20 бенки по цялото тяло да ходят на профилактични прегледи, защото напоследък ракът на кожата се е засилил при младите индивиди. Ако преди средната заболеваемост е била около 50г., то сега говорим за пациенти на 25-30 години. Ако една бенка има повече от два цвята, това крие голям риск от развитие на меланом. Плоските бенки на ниво кожа са по-опасни. Когато човек има кожен тумор, той трябва да се проследява. Една интервенция не води веднага до край на проблема. Хистологичната диагноза определя каква е дълбочината на един тумор и как той да се третира. Тук можем да споменем и за генетичното унаследяване на невусите. Обикновено гените на бенките на бащите се пренасят при дъщерите им. Ако родители имат две еднополови деца – например две момичета, първото взема кожните гени на майката, а второто – на таткото.

Рак на кожата

Меланомът е най-редкия, но и най-опасен вид рак на кожата. Всичко стартира с едно петно и тъмна пигментация, развива неравномерни граници и разнообразни цветове, след това бързо излиза подутина, може да засегне и вътрешни органи. Другото наименования на този вид рак е кожен карцином. Останалите ракови форми са: базоцелуларен карцином, актинична кератоза и спиноцелуларен карцином. Ракът на кожата не винаги предизвиква симптоми, които да доведат до незабавна консултация с лекар и това често крие и рискове.

Ценни съвети на дерматоложката

 „Когато бебетата имат бенки по рождения, моля родителите внимателно да наблюдават кожните образувания.“

„Имате ли кожно образувание, което прокървява, трябва задължително да се обърнете към лекар, защото то засяга съдовете.“

„По-добре е тогава, когато бенката е рискова, тя да бъде изрязана хирургично.“

„Обръщайте се към специалистите-хирурзи в зависимост от областта на засегнатост, а не към общите хирурзи – например пластичните.“

„Отстранявайте фиброните или папиломите – те понякога могат да се развият и по клепачите, нищо, че в повечето случаи са по шията.“

„Слънцезащитните кремове трябва да се нанесат по кожата поне 10 минути преди да се отиде на плаж, защото повечето мазила не започват да действат веднага.“

Слънцезащитни кремове

Когато  говорим за деца до 4-5 годишна възраст, тряжва да се използват продукти с минерални филтри – цинков окис или титаниев диоксид. Кремовете белеят – тоест при къпане родителите могат да видят, че мазилото е отмито и пак да го нанесат. Тези деца не бива много да се излагат на пряка слънчева светлина, защото нямат добре изградена имунологична памет.

„В Австралия веднъж в годината задължително като превенция се прави преглед на кожата, иначе глобите са много големи.“

Заключителни думи

Специалистката в студиото пожела на зрителите едно хубаво лято, защото това е времето, когато прекарваме повече време с близките си. Да се радват на моментите и да използват добра слънцезащита, а появят ли се някакви проблеми – консултацията с лекар е важна и не е притеснителна.

[blog_posts style=”push” columns=”3″ columns__md=”1″ cat=”1625″ badge_style=”circle-inside” image_height=”75%”] [ux_products equalize_box=”true” cat=”84″]
Picture of Elena Iltcheva

Elena Iltcheva

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!

Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни