Всеки изпитва от време на време болки. Всъщност внезапната болка е важна реакция на нервната система, която ви предупреждава за възможно нараняване. Когато се получи нараняване, сигналите за болка се придвижват от увредената област нагоре към гръбначния и към главния мозък
Болката обикновено става по-слаба, когато нараняването заздравее. Въпреки това, хроничната болка е различна от моментната такава. При хронична болка тялото ви продължава да изпраща сигнали за болка към мозъка ви, дори след заздравяване на нараняването. Това може да продължи от няколко седмици до години. Хроничната болка може да ограничи подвижността ви и да намали вашата гъвкавост, сила и издръжливост. Това може да направи предизвикателство преминаването през ежедневните задачи и дейности.
Хроничната болка се определя като болка, която продължава най-малко 12 седмици. Болката може да се почувства остра или тъпа, причинявайки усещане за парене в засегнатите области. Тя може да бъде постоянна или периодична, да идва и да си отива без видима причина. Хроничната болка може да се появи в почти всяка част на тялото ви. Болката може да се усеща различно в различните засегнати области.
Съдържание
Някои от най-честите видове хронична болка включват:
- главоболие
- следоперативна болка
- болка след травма
- болки в кръста
- болка при онкологично заболяване
- артритна болка
- неврогенна болка (болка, причинена от увреждане на нервите)
- психогенна болка (болка, която не е причинена от заболяване, нараняване или увреждане на нервите)
Според Американската академия по медицина на болката повече от 1,5 милиарда души по света имат хронична болка. Това е най-честата причина за дългосрочна инвалидност в Съединените щати, засягаща около 100 милиона американци.
Какво причинява хронична болка?
Хроничната болка обикновено се причинява от първоначално нараняване, като изкълчване или изтеглен мускул. Смята се, че хроничната болка се развива след увреждане на нервите. Увреждането на нервите прави болката по-интензивна и дълготрайна. В тези случаи лечението на основното нараняване може да не разреши проблема с хроничната болка.
В някои случаи обаче хората изпитват хронична болка без предходно нараняване. Точните причини за хронична болка без нараняване не са добре известни. Болката понякога може да е резултат от основно здравословно състояние, като например:
- Синдром на хронична умора: характеризира се с екстремна, продължителна умора, която често е придружена от болка
- фибромиалгия: широко разпространена болка в костите и мускулите
- възпалително заболяване на червата: група състояния, които причиняват болезнено, хронично възпаление в храносмилателния тракт
- интерстициален цистит: хронично заболяване, характеризиращо се с натиск и болка в пикочния мехур
- дисфункция на темпоромандибуларната става (TMJ): състояние, което причинява болезнено щракане, пукане или заключване на челюстта
- вулводиния: хронична болка във вулвата, която се появява без очевидна причина
Кой е изложен на риск от хронична болка?
Хроничната болка може да засегне хора от всички възрасти, но най-често се среща при възрастни хора. Освен възрастта, други фактори, които могат да увеличат риска от развитие на хронична болка, включват:
- нараняване
- хирургическа интервенция
- наднормено тегло или затлъстяване
- жените са по-склонни към хронични болки
Как се лекува хроничната болка?
Основната цел на лечението е намаляване на болката и повишаване на подвижността. Това ви помага да се върнете към ежедневните си дейности без дискомфорт.
Тежестта и честотата на хроничната болка могат да се различават при отделните хора. Така че лекарите изготвят планове за управление на болката, които са специфични за всеки човек. Вашият план за управление на болката ще зависи от вашите симптоми и всички основни здравословни състояния. Медицинско лечение, промяна в начина на живот или комбинация от тези методи може да се използва за лечение на вашата хронична болка.
Лекарства и хранителни добавки за хронична болка
Предлагат се няколко вида лекарства, които могат да помогнат за лечение на хронична болка. Ето няколко примера:
- болкоуспокояващи без рецепта, включително ацетаминофен (Tylenol) или нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), като аспирин (буферин) или ибупрофен (Advil).
- опиоидни болкоуспокояващи, включително морфин (MS Contin), кодеин и хидрокодон (Tussigon)
- спомагателни аналгетици, като антидепресанти и антиконвулсанти
- билкови екстракти под формата на хранителни добавки – една такава добавка е Трибор Гама – комбинация от бабини зъби, жълт кантарион и джинджифил, която успешно се справя с възпаление и болка от различен произход
Справяне с хроничната болка
Физическата болка е свързана с емоционална болка, така че хроничната болка може да увеличи нивата на стрес. Изграждането на емоционален контрол може да ви помогне да се справите с всеки стрес, свързан с вашето състояние. Ето някои стъпки, които можете да предприемете, за да намалите стреса:
Грижете се добре за тялото си: правилното хранене, достатъчно сън и редовните упражнения могат да поддържат тялото ви здраво и да намалят чувството на стрес.
Продължете да участвате в ежедневните си дейности: Можете да подобрите настроението си и да намалите стреса, като участвате в дейности, които харесвате, и общувате с приятели. Хроничната болка може да затрудни изпълнението на определени задачи, но самоизолирането може да ви даде по-негативна представа за състоянието ви и да увеличи чувствителността ви към болка.
Доверете се на природата: Употребата на хранителни добавки, които облекчават болката и същевременно не натоварват организма, могат да са вашите най-добри приятели в борбата с хроничната болка.
[blog_posts style=”push” columns=”3″ columns__md=”1″ ids=”5854,5516,5802,5350″ badge_style=”circle-inside” image_height=”75%”] [ux_products equalize_box=”true” ids=”2368,2474,3975,622″]