Днес ще говорим за аронията и това какви ползи има върху човешкия организъм. Ще разгледаме начините, по които ще познаем растението по външни белези мигновено.
Съдържание
Какво представлява аронията?
Арония – това е едно от растенията, способни да ни помогнат да живеем дълго и да сме здрави. В Европа е дошло от Северна Америка и дълго време са го считали за декоративен храст. По-късно в него са открити много лечебни качества. Така аронията привлича интереса на изследователи и селекционери, появяват се култивирани сортове с по-едри и сладки плодове. Индианците ползват първоначално плодовете на аронията и сока от тях за тонизиране и лечение. Антиоксидантните съставки на плодовете са в най-висока степен, в сравнение с останалите горски плодове, а днес аронията може да се приеме във формата на сок, на бонбони и на конфитюр. Чудесният вкус на сока от арония го прави страхотен начин да включите повече течности в ежедневното си меню.
Аронията има много ползи за здравето, като част от тях са:
- Вкусен източник на антиоксиданти
- Бори се срещу сърдечно-съдовите болести и поддържа в норма кръвното налягане
- Плодовете на аронията съдържат йод и някои киселини, които лекуват заболявания на щитовидната жлеза
- Помага за здравето на уринарния тракт
- Има противовъзпалителни качества
- Бори се с бактерии и вируси, спомага за по-бързо оздравяване от грип и настинки
- Подсилва паметта и подпомага концентрацията
- Стимулира храносмилането и намалява рисковете от недоброкачествени заболявания на дебелото черво
- Способства за производството на така наречения добър холестерол
- Осигурява на организма полифеноли
- Антираково действие, свързано с наличието на антоцианин
- Стабилизира имунната система
- Оптимизира състоянието и функциите на черния дроб
- Действа оздравително на щитовидната жлеза
- Намалява опасността от развитие на глаукома
- Съдържа пектин – това прави аронията отлично средство за освобождаване от шлаки, подобрява здравето на чревния тракт
- Забавя прогресията на атеросклерозата – укрепва стените на кръвоносните съдове, поддържа тяхната еластичност;
- Облекчава неприятните симптоми при ревматизъм, цистит, стомашни болести
- Нормализира съня
Как да разпознаем растението
Има меки, овални и гладки листа, които опадват наесен. Плодовете са тъмносини – почти черни, събрани в малки гроздове. Култивирани сортове арония се отглеждат по цял свят.
Как се консумира свежа?
Аронията е доказан лек срещу много болести, без да я определяме като панацея. През септември може да се намери пресен плод. Предупреждаваме – вкусът му няма да се хареса на всички. Твърде специфичен е, “стяга” устата при опит да си хапнем, трудно е да преглътнем.
Има много неща, които може да се направят от плода на аронията:
- Чай от арония– напитка от пресни плодове могат да ви предложат и като средство за подобряване състоянието на кръвоносните съдове. Запарки и отвари от сушени листа помагат при чернодробни заболявания, при нарушени функции на жлъчката и затруднен отток на жлъчни сокове.
- Домашно сладко от арония– плодовете арония могат да се състезават с цитрусите по съдържание на витамин С, а като източник на полезния йод превъзхождат малините, ягодите и френското грозде. За жалост малко хора използват аронията за приготвяне на сладка – така пропускат възможността да си осигурят полезен и вкусен продукт за зимата.
При много тежки заболявания, например сърдечно-съдови и инфекции, аронията се препоръчва като част от комплексната възстановителна терапия.
В заключение
Аронията е богата на антиоксиданти, които защитават клетките от увреждания, причинени от свободните радикали. Плодовете на арония са чудесен източник на полифеноли. Консумацията на плодовете понижава значително стреса и се бори с възпалението. Намалява значително растежа на бактериите и на някои ракови клетки.
ОЧАКВАЙТЕ СКОРО – НОВИЯТ ЗЕОФИТ С ЕКСТРАКТ ОТ АРОНИЯ!
2 comments
ОЧАКВАМ НОВИЯТ ЗЕОФИТ- А- ЗА ВИСОКО КРЪВНО
ОЧАКВАМ НОВИЯТ ПРОДУКТ ЗЕОФИТ А….ПРОТИВ ВИСОКО КРЪВНО НАЛЯГАНЕ