Полезният Джинджифил (Zingiber officinale) е род многогодишно тревисто растение от семейство Джинджифилоцветни. Негова родина са Западна Индия и Югоизточна Азия. Култивиран е и не се открива в дивата природа. Отглежда се в субтропиците и тропиците на Япония, Китай, Западна Африка, Бразилия, Индия и др. Заради полезните си свойства се отглежда като градинско или стайно растение. Има изправени, тръстиковидни стъбла, които достигат 1.5 метра. Корените му имат вид на закръглени месести парчета в жълт или сив цвят.
Съдържание
Коренът от Джинджифил е сред най-известните подправки и лечебни растения
Корените му се използват както в медицината за лечение на различни заболявания, така и в кулинарията, за да придаде на ястията специален, пикантен вкус. Бил любима подправка и лечебно средство в Древен Китай и Древен Рим. Преди 2500 години, в древен Китай, чаят с Джинджифил се е приготвял за лечение на настинки и като затоплящо средство. Благотворното му действие върху здравето било добре познато и в древна Япония, Индия и други страни от Югоизточна Азия. След като за пръв път коренът на растението достигнал Европа през Средновековието, той бързо станал известен като чудодейно лекарство за предотвратяване на чумата – най-големият бич на европейската цивилизация през тези векове. Като подправка на Стария континент добил такава популярност в някои страни (особено в Англия), че го слагали на масата наред със солта и пипера. Някои дори поръсвали бирата си с него, откъдето произлязла джинджифиловата бира. Днес Джинджифилът е популярен по целия свят.
Уникален биохимичен състав
Полезните свойства на Джинджифила са неоспорими в почти всички области на човешкото здраве. Използва се като лечебно средство заради множеството полезни вещества и незаменими аминокиселини, необходими за нормалното функциониране на всички системи в организма. Коренът от джинджифил съдържа витамини (витамин С, В1, В2); минерали: алуминий, калий, калций, желязо, манган, хром, фосфор, германий; каприлова, никотинова и линолова киселина. Лютивият вкус на джинджифила се дължи на фенолоподобно вещество – гингерол. Той подобрява кръвообращението и има затоплящ ефект. Това допринася за нормализирането и ускоряването на метаболизма и като следствие подпомага разграждането на излишните мазнини. Тръпчивият аромат на корена се дължи на етеричното масло, което съдържа. Дори и когато се консумира в големи количества, джинджифилът не може да бъде вреден за здравето.
Особено полезен е за жените
При редовна употреба на джинджифил при представителите на нежния пол много по-активно токсините се извеждат от организма, което е много важно по време на бременност. Освен това се подобрява тена на лицето и структурата на кожата. Нормализирането и ускоряването на метаболизма пък допринася за по-бързо изгаряне на мазнините и справяне с излишните килограми. Доказано е също, че джинджифилът е естествен афродизиак за жените.
“Не” на гаденето
Още преди хилядолетия в Китай, Индия, Близкия изток и римската империя народните лечители са се обръщали към джинджифила за облекчаване на това неприятно усещане. Независимо каква е причината за него, джинджифилът е доказано природно средство за справяне с проблема. Гаденето може да бъде основен или съпътстващ симптом на множество състояния и заболявания – прилошаване при пътуване, при ранна бременност, нарушения на храносмилането, хранителни отравяния, след анестезия или химиотерапия. Заради отсъствието на каквито и да е странични или вредни ефекти в тези случаи джинджифилът е безопасна алтернатива на синтетичните медикаменти.
Силно болкоуспокояващо действие
Заради богатото съдържание на гингероли джинджифилът притежава антиоксидантни, антибактериални, противовъзпалителни, противовирусни и противоболестни качества. Заради мощното си противовъзпалително действие, с което може да си съперничи с нестероидните противовъзпалителни медикаменти, джинджифилът е ценно болкоуспокояващо средство. Научно доказано е, че употребата му облекчава болката при артрит, мигрена и менструалните болки при жените.
Клинично доказано действие при остеоартрит
Учени от Университета на Маями изследвали 247 човека с остеоартрит на коляното, като ги разделили в две групи. Едната приемала екстракт от джинджифил, а другата – плацебо. След 6 месеца в първата група се наблюдавали 32% по-малко болки при стоеж, 42% по-малко болки при извървяване на 50 крачки и по-нисък прием на обезболяващи.
Още полезни свойства на джинджифила
Джинджифилът е полезен и в борбата срещу стареенето на организма, помага за повишаване на потентността и при лечението на безплодие. Стимулира щитовидната жлеза, използва се при метеоризъм, чревни, бъбречни, жлъчни колики, киселини и болки в стомаха.
В помощ при борбата с астма
Клинични проучвания са установили, че с помощта на джинджифила могат да бъдат контролирани симптомите на астма и той дори може да замести конвенционалните лекарства, като например инхалаторите с кортикостероиди.
Мощно оръжие против инфаркт и инсулт
Екстрактът от Джинджифил намалява струпването на кръвни клетки, което може да доведе до запушващи артериите кръвни съсиреци, причинители на повечето сърдечни и мозъчни удари (инфаркт и инсулт). Полезен е при нарушения на метаболизма на липидите и холестерола. Надеждно средство в борбата с лошия LDL холестерол и високите нива на триглицеридите в кръвта. От своя страна, подобряването на липидния профил и влиянието върху метаболизма на въглехидратите имат положително въздействие върху диабета и защитават от усложненията му.
Джинджифилът се включва и в борбата срещу рака
Не на последно място, джинджифилът е полезен като профилактично средство срещу развитието на злокачествени заболявания. Той въздейства регулиращо на растежния хормон церумбон, който от своя страна има роля за потискането на ген, участващ в метастазирането на рака извън засегнатия орган.
Насадете си джинджифил у дома!
Ето един уникален начин да имате винаги пресен джинджифил вкъщи:
Отчупете от закупения от вас корен парче с дължина най-малко 5 сантиметра. Сложете го в саксия с песъчлива почва. Поливайте от време на време , за да поддържате пръстта леко влажна. След 4-5 седмици коренът ще започне да расте. Когато се нуждаете от джинджифил, просто изровете корена и отчупете парченце. Коренът ще продължи да си расте.
За по-мързеливите – хранителни добавки с Джинджифил
В природната медицина екстрактът от Джинджифил се използва комбинация с други лечебни растения за широк спектър от здравословни проблеми. Натуралната хранителна добавка Трибор Гама на Здравитал е превъзходна природна композиция от воден извлек на Бабини Зъби, Жълт Кантарион и Джинджифил за по-добро храносмилане, проблеми на сърдечно-съдовата, храносмилателната и нервната системи, както и за борба с болки от различен произход.
[blog_posts style=”push” columns=”3″ columns__md=”1″ ids=”2556,2579,3703,2567,2576″ badge_style=”circle-inside” image_height=”75%”] [ux_products equalize_box=”true” ids=”2368,2474,3742,3793,2169,6086,2162,6084″]
1 comments
[…] Гама действието на сапонините се подсилва от Джинджифила, който е надеждно средство в борбата с лошия LDL […]