Надяваме се информацията за Бъз (Sambucus) да Ви е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други билки и полезни растения, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
Още резултати...
Не се колебайте да се свържете с нас: 02/402 68 68
Начало » Справочник за билки и полезни растения » Бъз (Sambucus)
Народни наименования: Свирчовина, Дървенист бъз, Драмбъз, Мимер
Бъзът е род цъфтящи растения от семейство Adoxaceae. Това е листопаден храст, който може да достигне до 10 м височина и има гроздове от малки, бели или кремави цветове, които цъфтят през пролетта, последвани от малки, тъмнолилави или черни плодове през лятото. Листата са интересни и назъбени, а кората е сиво-кафява и корава.
Билката е има богат биохимичен състав. Активните съставки, които имат най-силно изразени положителни ефекти върху човешкото здраве в билката, са:
Бъзът произхожда от Европа, Африка и някои части на Азия, но се отглежда и в Северна Америка като декоративно растение. Предпочита влажни, добре дренирани почви и може да се срещне в гори, живи плетове и по бреговете на реки.
Цветовете, плодовете и кората на растението Бъзът се използват заради лечебните им свойства. Ето някои от ползите за здравето на всяка част:
Цветове: Цветовете са богати на антиоксиданти и обикновено се използват за приготвяне на чай или се вливат в сироп. Те са известни със способността си да намаляват възпаленията, да облекчават задръстванията и да насърчават здравето на дихателните пътища.
Плодове: Плодовете са богати на витамин С и флавоноиди и се използват за приготвяне на сироп, сок или екстракти. Те са известни със своите имуноукрепващи свойства и доказано намаляват тежестта и продължителността на симптомите на настинка и грип.
Кора: Кората се използва в традиционната медицина за намаляване на възпалението и облекчаване на болката. Тя съдържа съединения, наречени тритерпени, за които е доказано, че имат противовъзпалително и аналгетично действие.
Най-подходящото време за бране на билката е в края на лятото или началото на есента, когато плодовете са узрели и са тъмнолилави или черни на цвят. Цветовете обикновено се събират през пролетта или началото на лятото, когато са в пълен цъфтеж. Кората може да се събира целогодишно, но обикновено се събира през есента или зимата.
Бъзът има богата история от фолклор и митология, свързани с лечебните му свойства. Ето три интересни легенди и митове:
Билката има множество полезни за здравето ефекти. Отдолу може да разгледате най-силно изразените позитивни ефекти върху човешкото здраве от приема на билката.
Доказано е, че черният бъз има антивирусни свойства и може да помогне за укрепване на имунната система и намаляване на продължителността и тежестта на симптомите на настинка и грип и други подобни вирусни инфекции.
Доказано е, че черният бъз подобрява притока на кръв и намалява риска от сърдечно-съдови заболявания като инфаркт, както и нормализира кръвната захар.
Черният бъз има противовъзпалително действие и може да се използва за лечение на състояния като артрит и подагра. В допълнение към тези ефекти се смята, че билката помага още и за облекчаване на болките в костите и ставите, използва се и като диуретично и разхлабващо средство.
Важно е да се отбележи, че може да бъде токсичен, ако се приема в големи количества. Ето и три примерни странични ефекта:
Надяваме се информацията за Бъз (Sambucus) да Ви е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други билки и полезни растения, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
Още резултати...
© Дизайн от www.logicall.bg 2025