Тема на предаването – мезотерапия, мезоскулптуриране, карбокситерапия, кислородна и светлинна терапия
Съдържание
Представяне на госта
Доктор Борислав Кирчев е създател и управител на медицински център „АКТУ“. Лечебното заведение се намира в град София. В центъра д-р Кирчев извършва консултация, диагностика и терапевтични интервенции при различни видове болести. Той е специалист по инфекциозни, възпалителни, полово преносими заболявания, проблеми на менопаузата и лечението на стерилитет и безплодие. Доктор Кирчев завършва Висшия медицински институт – гр. София през 1973 г., със специалност акушерство и гинекология. Има специализация във Франция, там е учил, заедно със създателя на мезотерапията Мишел Пистор. Освен това лекарят притежава издадени 25 книги на медицинска тематика.
Начални думи на специалиста
„В момента практикувам естетична медицина и мезотерапия. Част от мезотерапията, която извършвам, е свързана с премахването на болката. С някой колективи по света въведохме две нови процедури. Едната е карбокситерапията (подкожно вкарване на въглероден диоксид) и по метода на мезотерапията – вкарването на кислород. Точно аз преди много години въведох мезотерапията в България. Тази терапия все още не се използва много навсякъде по света – ние я въведохме преди 25-30 години във Франция, Бразилия, Аржентина, САЩ.“
Мезотерапия. Матрично-ритъмна терапия
В повечето случаи мезотерапията се използва като терапевтичен метод, с цел обезболяващ ефект. Идеята на процедурата е да подобри значителни качеството на живот на пациентите. По време на мезотерапията се третира средния кожен слой (мезодермата), където се намират кръвоносните съдове и редица нервни окончания. Говорим за 4 милилиметра дълбочина. Работата на специалистите е, чрез специален пистолет и игла, да се навлезе до засегнатата зона и да се спре болката, независино за коя телесна зона става въпрос (гърба, ръцете, краката, поясната част). Обикновено при мезотерапията се използват противовъзпалителни и болкоуспокояващи медикаменти. От една процедура обезболяването настъпва за 10-15 минути. По принцип терапията не предлага никакви странични ефекти.
В естетичната медицина подходът има за цел разкрасяване на пациентите. Лекарите вкарват първо кислород и после – въглероден диоксид. Въглеродният двуокис не е токсичен, той повишава тонуса и има способността да дифузира. Трябва да споменем, че инжектирането на ботокс и хиалуронова киселина също е вид мезотерапия.
Матрично-ритъмната терапия представлява методика, при която се получават вибрации. Тези вибрации могат да нагласят, адаптират някоя част, която е разместена (например кост). Методиката се извършва, посредством специален апарат. Споменатата вибрация притежава лечебен ефект и върху периферните нерви, нервните влакна.
Карбокситерапия, кислородна терапия
Известна е още като подмладяваща терапия. Става дума за неинвазиен метод. При нея въглеродният диоксид дифузира в тъканите. Идеята е да се редуцира и разгражда мастната тъкан, оттам идва наименованието на липолизата. Това е задължителен терапевтичен метод за справяне с целулит. При по-значителен целулит, жената може да очаква подобрение след втората или третата терапия. Трайността зависи от начина на живот – движение, хранителен режим.
Известно е, че въглеродният диоксид има регенериращи, антисептични и антиоксидантни способности. Възможно е карбокситерапията да помогне при различни кожни заболявания – розацея, акне, псориазис и други. Има позитивно действие, спрямо отоци, тъмни кръгове около очите.
От своя страна кислородът умее да опъва кожата (устни, бръчки и други), с влизането си той не се редуцира и остава по-дълго време. В естетичната медицина прилагането на кислород е сред най-модерните и ефективни подмладяващи способи. Основните задачи са: детоксикация, увеличаване производството на колаген, постигане на нужната хидратация и еластичност. Времето на повтаряне на терапията зависи от това какъв вид елемент е вкаран. Би трябвало специалистите да използват обогатен и дълготраен кислород, който да има 6-8 месеца трайност от една процедура. Не се наблюдават някакви нежелани реакции, понеже лекарите поставят умерено количество от веществото.
Мнение на госта
„Прилагането на хиалуронова киселина може да има редица странични ефекти. Когато започне да се резурбира, тя се натрупва върху кожата и вътрешния слой. Ако върху тази зона попадне някаква инфекция от въздушно-капков път, нейното коригиране е много по-трудно.“
Мезоскулптуриране
Доктор Кирчев и колегите му извършат интервенцията на лицето и тялото. Постига се коригиране на остаряващата кожа. Мезоскултурирането би могло да се приложи на всяка една зона по лицето – опъване на шията, брадата, горната устна. Спрямо горната устна трябва да минат 2-3 серии, за да има резултат. Хубавото е, че остава по-траен ефект. Пациентите трябва да изтърпат болката, тъй като не се използват обезболяващи средства.
Най-често мезоскулптурирането на тялото премахва мастна тъкан от ръцете, предмишниците. Възможно е премахването на стрии и белези. По този начин кожата се стяга и може по-лесно да бъде оформена мускулатурата. Тук са нужни една или две терапии.
Светлинна терапия
Тя е допълнение към обезболяването. Преминава с поляризирана светлина, използване на лампи, които действат противовъзпалително и болкоуспокояващо. Светлинната терапия винаги се съчетава с мезотерапията. Изчистването на възпалителните процеси става само чрез хиперполяризирани светлини. Лекарите прибягват и до прилагането на медикамент.
Въпроси от зрителите и отговори на лекарите
Какво може да се направи за 85-годишен пациент при сърбеж по тялото от 6-7 години, изтръпване на пръстите на ръцете и краката?
Професор Доктор Христо Деянов: Близо 80 процента от хората около 85-годишна възраст имат сенилен сърбеж и изменения в периферните нерви, оттам идва изтръпването. Това не е фатално състояние, има начини, чрез които да се подтиснат тези оплаквания. Изтръпването може да бъде резултат от нарушено кръвоснабдяване на крайниците. Нормално е на тази възраст да настъпят изменения в някой органи, тъкани и системи.
Доктор Борислав Кирчев: Ние можем да помогнем на пациента чрез метода на мезотерапията. Така ще бъде увеличен прилива на кръв към засегнатата зона и изтръпването ще изчезна.
При засегнат нерв, в следствие на мозъчна операция, може ли мезотерапията да помогне?
Д-р Кичев: Методът може да бъде успешен, зависи каква точно е операцията. Ако говорим за по-сериозна операция, при която е засегната основата на нерва, процедурата е малко по-трудна. Но, иначе спокойно може да се излекува нерва или поне да има облекчение при сериозните случаи. Тук става въпрос за лечение на болката.
Може ли мезотерапията да лекува гонартроза и до колко е възможно да бъде подобрено състоянието на пациента?
Д-р Кирчев: Възможно е. Този метод е специално предназначен за гонартрозата, независимо дали заболяването се появило наскоро или е от много време. Артрозният процес в коленната става може да се повлияе позитивно. Тук не става дума за пълно лечение.
Как може да се подобри състоянието на човек с Болест на Бехтерев, ако пациентът няма болки по ставите и кръста, а само леко приведена стойка – какво е лечението?
Професор Деянов: Болестта на Бехтерев е едно ревматологично заболяване, което обикновено се появява в много по-ранна възраст от 80 години. В повечето случаи говорим за автоимунен процес.
Д-р Кирчев: Макар, че няма сериозна болка, може да се извърши една превантивна мезотерапия, за да бъде осигурена по-голяма мобилност на тялото.
Как могат да се облекчат силни болки в гърба и кръста, които са налични от 10-15 години и става дума за 74-годишен пациент?
Д-р Кирчев: Тук можем спокойно да помогнем, чрез мезотерапията. Целта е да се постигне не само обезболяващ, но и възстановяващ ефект, независимо от напредналата възраст на човека. Лечението не е 100-процентово, но се осигурява съвсем нормален начин на живот.
Как да се подпомогне състоянието на 68-годишна жена, която страда 40 години от сериозно главоболие и е с променливо кръвно налягане?
Д-р Кирчев: Трябва да се проверо състоянието на шийните прешлени. Много често проблемите с тези прешлени предизвикват главоболието. Трябва да има консултация с ортопед. Иначе ние лекуваме много успешно мигрената с хиперполяризирана светлина и мезотерапия. Ние дълго време работихме за мигренатата и имахме много големи успехи, това се отнася и за невралгията на лицевия нерв.
Финални думи от доктор Борислав Кирчев
„За радост успяваме да лекуваме много добре болките при дископатии и дискови хернии. Там нямаме никакъв проблем, прилагайки мезотерапия и светлинна терапия. Успяваме да обхванем целия гръбначен стълб отгоре надолу, прилагаме обезболяващите продукти и накрая пускаме светлините. Съветвам зрителите, ако имат някакъв проблем, да се обаждат. Ние работим много добре и смятам, че постигаме големи успехи. С каквото трябва ще помагаме на хората.“