Темата на предаването бе насочена към ендометриозата, поликистозата на яйчниците, миомите и саркомите
Доктор Ангел Налбански е акушер-гинеколог, има над 25 години клиничен опит. Работи в град София. Доктор Налбански е ръководител на сектор „ендоскопска гинекология и онкогинекология“ към болница „Света Анна“. Специалистите в студиото на „Академия Здравитал“ обсъдиха какво представлява ендометриозата, поликистозните яйчници, миомите и преканцерозите.
Съдържание
Ендометриоза
Напоследък това заболяване все повече се обсъжда в медицинските среди, защото специалистите все още не са стигнали до причината за появята на здравословния проблем и затова няма общоприето адекватно лечение. Терминът е въведен преди 100 години, а описание съществува от преди 2000 години.
На практика става дума за наличие на тъкан от вътрешността на матката (ендометриум) на други места в тялото. Болестта е сложна, резултатите могат да се развият в различни посоки като влияние върху организма. При жените с ендометриоза има промяна в качеството на живот, на лице са разнообразни медицински проблеми. Възможно е пациентките да бъдат засегнати от интерфилитет (липса на бременност за над година с активен полов живот). Една от най-неприятните фази е хроничната болка. Характерна е обилната менструация. Страничните проявления са раздразването на червата, разстройство, запек, коремно подуване.
Ендометриозата има няколко форми. На първо място отбелязваме перитонеалната ендометриоза. При нея групи от подобни клетки се заселват по вътрешната обвивка на коремната кухина. Най-често засегнат е малкия таз, около половите органи. Не бива да пропускаме и яйчниковият вид (ендометриозните кисти на яйчника). Водещата рискова група за жените между 20 и 30 години. Някой форми нямат сериозни симптоми и затова се откриват в по-напреднала възраст.
Допълнителна информация
Възлите са особено активни при менструационния цикъл. Клетките са хормонално зависими от естрогена. Оформя се възпалителен процес, така идва болката. Ендометриозата не е преканцероза, не води до развитие на рак. Тази болест е социален и икономически проблем. В нормалната популация процентът на разпространение е между 8 и 12. Статистически погледнато цифрата е по-висока за жените с ранно менархе или продължаващ до по-късно менструационен цикъл. Тези дами са изложени повече време на рисковите фактори.
Все още няма подходящи медикаменти, намаляващи симптоматиката за пациентките, които не желаят повече деца. По последни препоръки има няколко нива на хормонална терапия. На първо място са противозачатъчните препарати, почти нямат странични ефекти. Следват прогестините. Чисто клинично, специалистите са ограничени затова какво консервативно лечение да прилагат. След преминато хирургично лечение и махнати ендометриозни клетки, те могат да рецидивират отново. Причината затова е, че хирургията отстранява резултата, а не основната причина.
Ендометриозата влияе сериозно на пациентките – те са напрегнати, нямат настроение, изпитват невъзможност за изпълнение на нормални дейности. Затварят се вкъщи, влошава се психика им, отношенията с близките хора. В моментао от образната диагностика ултразвуковото изследване като успех се доближава до ядрено-магнитния резонанс. ЯМР дава подозрение за диагноза, окончателната диагностика идва чрез лапароскопия с хистология.
Поликистоза на яйчниците
И тук специалистите нямат достатъчно познание за произхода на заболяването. Много години диагнозата се е поставяла от гинеколозите. В последствие се разбира, че това е обща болест, нужно е да има комбинирана работа с ендокринолог. Най-вероятно в основата на здравословния проблем е инсулиновата резистентност. Характеристиките на болестта в репродуктивния период са свързани с гинекологични оплаквания, по-трудно забременяване, проблеми с цикъла. След 40-45 години има повишен риск за сърцето. Обикновено поликистозата е двустранна, не е засегнат само единия яйчник.
Към днешна дата това е окончателна, нелечима диагноза Целта на специалистите е да управляват заболяването, да потискат симптоматиката, да поддържат добро качество на живот за болния.
Първите отличителни моменти при поликистоза са малко по-късно настъпващото менархе. Менструацията е нередовна и идва на големи периоди (35-50дни или общо 4-5 месеца в годината). Когато родителят види, че в рамките на година не се установява един нормален цикъл, трябва да се потърси помощ от лекар. В началото на поликистозата няма болков синдром. След това стартира процес по омазняване на кожата, покачване на килограмите, засилено и неспецифично окосмяване. Окосмяването може да се появи на различни места – около пъпа, по ръцете, лицето, гърба.
Важни характеристики за поликистозата
Заболяването няма елемент на преканцероза за рак. Фамилната предизпозиция играе ключова роля за поликистозни яйчници. Гинекологичният проблем е изразен в по-рядкото производство на качествени яйцеклетки. Здравословният проблем не се свързва с възпалителни процеси.
Диагнозата на поликистозата се извършва чрез ултразвук, плюс лабораторни изследвания. Ендокринолозите проверяват специфични за тяхната област критерий. Когато се съберат няколко признака от всяка специалност, се официализира заболяването. Изискването е да има повече от 12-13 фоликула в яйчник, обемът на яйчника не трябва да е над 10-11 кубически сантиметра. Когато се налага оперативно лечение, средствата са покрити от НЗОК в България. Стигне ли се до инвитро-процедури, обикновено Здравната каса не поема разходите. При определени условия, специална комисия може да реши дали да се подпомогне финансово жената.
Миома на матката
Това е един от честите гинекологични тумори при жените. Има доброкачествен характер. При много от дамите, в един или друг момент от живота им, се установява заболяването. Миомата започва да създава проблем, когато нарастне и провокира съответните клинични оплаквания. Симптомите са свързани с това накъде расте образуванието – към кухината на матката, в самата стена или навън към коремната кухина. Когато расте към кухината на матката има извънменструално кървене. Характерни са по-обилно и болезнени менструации. Възможно е миомите да достигнат до 10-15 сантиметра и да притискат пикочния мехур и дебелото черво. Това предизвиква дефекация, по-често уриниране, при слабите жени се издува корема.
Образната диагностика е лесна. При обикновен гинекологичен преглед е възможно по-големите миоми да се опипат с ръце. На ултразвук се определя точното място и големината на образуванието. Възелът се премахва оперативно, ако той предизвиква клинични оплаквания. Ултразвуковото изследване не може да разграничи саркомата и миомата, те са еднакви като структура, различават се в нивото на диференциране на клетките. Има вариант възелът да е единичен или няколко на брой. Част от доброкачествените тумори са свързани с показателите на естроген в организма.
„Профилактиката е едно от най-важните неща. За съжелание тя се неглижира от пациентите“ – думи на доктор Налбански.
Сарком
Става дума за раково образувание. Притежава злокачествен характер, развива се бързо и метастазира рано. Лечението е оперативно. Честотата е малка. Саркомът влошава общото състояние на пациентите, клиничните изяви са типичните за съответния процес. Ранните симптоми са строго индивидуални, променят се кръвните изследвания. Когато има сарком, бива премахната цялата матка.
Въпроси от зрителите и отговори на специалиста
Какво може да се направи за жена на 41 години, която има поликистозни яйчници и от половин година не може да забременее?
Предвид възрастта на жената директно препоръчвам консултация с репродуктивен специалист – гинеколог. Целта е да се оцени хормоналния статус, какъв е мъжкия фактор. Трябва да се прецени как да се действа, тъй като времето за забременяване все повече намалява и няма нужда от консервативна или поддържаща терапия. Хормоналният статус се прави, за да бъде преценено дали и от какъв тип стимулация има нужда жената, за да не се стигне до влошаване на поликистозата. Ако се стигне до инвитро-процедура, цялата интервенция по стимулирането и изваждането на яйцеклетките се извършва под медицински надзор.
Открита поликистоза на 20-годишно момиче, с кървене и болки ниско в корема, какво може да се направи?
Важно е наистина да се установи дали има поликистоза или просто структурата на някой яйчник е такава. Трябва да се установи дали кървенето е, заради менструация или по друга причина. Редно е това да се обясни по време на самия преглед. За да се изпише определена терапия, трябва да има поставена категорична диагноза.
Съвети от доктор Ангел Налбански
„Всяко едно от споменатите дотук заболявания, както и останалата гинекологична патология, може да се открие при профилактичен преглед. Тоест, профилактиката е много важна. На всеки 12-18 месеца трябва да се прави преглед. Има едно много добро изследване – цитонамазка. Тя е протекция за рака на шийката на матката. Този рак е огромен проблем, защото не се профилактира. Профилактиката е на много ниско ниво. Ако жената види промяна във вида, продължителността на менструацията си, ако повече от 2-3 месеца има болка, която не може да бъде свързана с конкретна причина, това изисква повторно ходене на преглед. Профилактиката може много дълго време да поддържа добро качество на живот.“