Съдържание
Същност на вените
Вените са основна част от кръвоносната система. Извеждат обратно кръвта от тъканите и органите към сърцето. Намират се в близост до повърхността на кожата и имат еластичност и гъвкавост. Броят на вените надвишава този на артериите. Вените имат по-голям диаметър и средният мускул е с по-тънък и по-слабо еластичен слой, затова при заболяване кръвта започва да преминава бавно, а вените стават по-тесни. Има някой прилики между вените и артериите: и при двете има трипластови стени, включват мускулна тъкан, транспортират кръвта еднопосочно.
Когато ходим, мускулите ни се съкращават и подпомагат придвижването на кръвта по вените, но като сме в едно положение дълго време, кръвта забавя движението си и се задържа в най-ниско разположените части на тялото. С напредване на времето има вероятност дадено количество да се върне в долните крайници и именно това води до разширение на вените и венозна хипертония.
Разширени вени
Вените стават разширени, когато има подуване, заради затруднено движение на кръвта в крайниците. При някой хора се стига до физическа болка и дискомфорт. Говорим за неразположения най-вече на краката. Разширените вени (РВ) изпъкват под кожата, имат лилав или тъмносин цвят. Има клапи, спиращи кръвта да тече назад по вените и когато тези клапи са отслабени, идва разширението. Понякога може да се стигне до язва на кожата, ако вената е разкъсана. Всяко състояние, предизвикващо натиск към корема, е предпоставка за РВ – бременност при жените, запек, по-рядко тумор. Жените са в пъти по-предразположени да развиват разширени вени по време на бременност, защото имат повече кръв в тялото си, което оказва повече налягане върху кръвоносната система. Докато матката расте, се създава повече натиск върху вените в областта на таза.
При този тип проблеми има реално кожни инфекции – като пигментация, дерматит, наличие на венозна язва по вътрешната страна на глезените. Сериозни последствия са възможни: флебит, тромбоза, екземи. Най-сериозното от тях е образуването на тромби в разширените вени. При усложнение те могат да доведат до венозна гангрена или хеморагична некроза в острата си фаза, а това от своя страна да значи ампутация на крайник. Ако тромбът се откъсне, той най-често попада в белите дробове и води до състояния, застрашаващи продължението на човешкия живот.
По принцип заболяването засяга повече жените, като в България честотата на неразположението стига до 40 процента. Една от причините за това може да е фактът, че женските хормони отпускат вените. Затова консумацията на противозачатъчни или хормоналната терапия повлияват на състоянието.
Възникване на РВ
С напредване на времето венозните стени се отпускат, заради кръвен натиск. Краката се подуват и започват да болят. Поради забавения кръвоток във вените, се задържат отпадни продукти и еритроцити, левкоцити, тромбоцити. Те спомагат за развитието на възпалителни процеси, които водят до структурни и функционални изменения на вените. Кожата в областта на глезените става суха и чувствителна към травми. С напредване на възрастта рискът за РВ значително нараства, понеже вените и клапите се износват и съединителната тъкан отслабва.
Други рискови фактори
- Наследственост;
- Тютюнопушене;
- Артериална хипертония;
- Неподходящи дрехи и обувки;
- Липса на активно движение и спортуване.
Лечение
- Компресивна терапия – посредством ластични бинтове и специални чорапи
- Употреба на различни хранителни добавки, лекарства и кремове
- Хирургично лечение
- Мини-инвазивно и неинвазивно лечение
На практика разширените вени биха могли да се махнат чрез помощта на лазерна сонда с локална анестезия.
Ще представим накратко пред вас този принцип, като информацията е взета от платформата на болница „Медлайн“:
„При лазерния метод (ELVeS = Endo Laser Vein System) се стига до запушване (облитерация) на голямата подкожна вена (Vena saphena magna) и на малката подкожна вена (Vena saphena parva). Светлинната енергия на лазерния лъч се поглъща от хемоглобина в кръвта и се превръща в топлина. Така температурата във вътрешността на вената се повишава до около 60-70 градуса по Целзий. Във венозната стена настъпват промени, които водят до съсирване на кръвта в този участък на съда. С други думи казано – вената се „заварява” от тази температура. Преди тази манипулация около разширения венозен съд се впръсква с тънка игла разреден разтвор на локален анестетик, който има за цел напълно да обезболи третирания участък и на второ място като буфер да предпази от термично увреждане околната тъкан.“
„Вени гел“ е вашето натурално решение при разширени вени. Продуктът е за външно, локално нанасяне по проблемните места. Съставките на мазилото са:
- Масло от кипарис – облекчава отоци, подобрява лимфния дренаж;
- Екстракт от див кестен – успокоява разширени вени, укрепва капилярите;
- Екстракт от арника – подсилва кръвообращението, противовъзпалително действие;
- Екстракт от дъбови кори – уплътнява стените на кръвоносните съдове;
- Екстракт от невен – помага за зарастването на рани.