Хроничният тиреоидит (Хашимото) се причинява, когато имунната система атакува собствената си щитовидна жлеза, която се намира в основата на шията под Адамовата ябълка. Често води до намалена функция на щитовидната жлеза ( хипотиреоидизъм ).
Разстройството се нарича още болест на Хашимото.
Съдържание
Причини
Болестта на Хашимото е често срещано заболяване на щитовидната жлеза. Може да се появи на всяка възраст, но най-често се наблюдава при жени на средна възраст. Причинява се от реакция на имунната система срещу щитовидната жлеза.
Заболяването започва бавно. Може да отнеме месеци или дори години, преди състоянието да бъде открито и нивата на хормоните на щитовидната жлеза да станат по-ниски от нормалното. Болестта на Хашимото се среща най-често при хора с фамилна анамнеза за заболяване на щитовидната жлеза.
В редки случаи заболяването може да бъде свързано с други хормонални проблеми, причинени от имунната система. Може да възникне при лоша надбъбречна функция и диабет тип 1. В тези случаи състоянието се нарича тип 2 полигландуларен автоимунен синдром (PGA II).
Рядко (обикновено при деца) болестта на Хашимото възниква като част от състояние, наречено тип 1 полигландуларен автоимунен синдром (PGA I), придружено от:
- Лоша функция на надбъбречните жлези
- Гъбични инфекции на устата и ноктите
- Неактивна паращитовидна жлеза
Симптоми
Симптомите на болестта на Хашимото може да включват:
- Запек
- Затруднено концентриране или мислене
- Суха кожа
- Увеличена шия или наличие на гуша , което може да е единственият ранен симптом
- Умора
- Косопад
- Обилна или нередовна менструация
- Непоносимост към студ
- Леко наддаване на тегло
- Малка или свита щитовидна жлеза (в края на заболяването)
Изследвания
Лабораторните тестове за определяне на функцията на щитовидната жлеза включват:
- Тест за Т4
- Серумен TSH
- Общо Т3
- Тироидни автоантитела
Образните изследвания и биопсията с тънка игла обикновено не са необходими за диагностициране на тиреоидит на Хашимото.
Това заболяване може също да промени резултатите от следните тестове:
- Пълна кръвна картина
- Серумен пролактин
- Серумен натрий
- Общ холестерол
Нелекуваният хипотиреоидизъм може да промени начина, по който тялото ви използва лекарства, които може да приемате за други състояния като например епилепсия. Вероятно ще трябва да правите редовни кръвни изследвания, за да проверите нивата на лекарствата в тялото си.
Лечение
Ако имате констатации за понижена функция на щитовидната жлеза, може да получите лекарство за заместване на щитовидната жлеза.
Не всеки с тиреоидит или гуша има ниски нива на тиреоиден хормон. Може просто да се нуждаете от редовно проследяване от лекар.
Прогноза
Болестта остава стабилна в продължение на години. Ако бавно прогресира до дефицит на хормони на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм), може да се лекува с хормонална заместителна терапия.
Възможни усложнения
Това състояние може да възникне при други автоимунни заболявания. В редки случаи може да се развие рак на щитовидната жлеза или тиреоиден лимфом.
Тежкият нелекуван хипотиреоидизъм може да доведе до промяна в съзнанието, кома и смърт. Това обикновено се случва, ако хората получат инфекция, бъдат наранени или приемат лекарства като опиоиди.
Кога да се свържете с медицински специалист
Обадете се на вашия лекар, ако развиете симптоми на хроничен тиреоидит или хипотиреоидизъм.
Предотвратяване
Не е известен начин за предотвратяване на това заболяване. Познаването на рисковите фактори може да позволи по-ранна диагностика и лечение.
Натурален продукт, който може да бъде изключително благоприятен при наличие на заболяването е Зеофит А. Комбинацията от активен материал и арония, пречиства цялостно организма и стимулира правилното функциониране на щитовидната жлеза. Очаквайте скоро продукта от Здравитал!
[blog_posts style=”push” columns=”3″ columns__md=”1″ cat=”1622″ badge_style=”circle-inside” image_height=”75%”] [ux_products ids=”559,563,568,3736″]