Сколиоза при деца е странично изкривяване на гръбначния стълб. Сколиозата най-често най-често се диагностицира при юноши. Докато сколиозата може да се появи при хора със състояния като церебрална парализа и мускулна дистрофия, причината за повечето случаи на състоянието при юноши е неизвестна.
Често случаите на сколиоза са леки, но някои извивки на гръбнака се влошават, когато децата растат. Тежката сколиоза може да бъде инвалидизираща. Особено тежката извивка на гръбначния стълб може да намали пространството в гръдния кош, което затруднява правилното функциониране на белите дробове.
Децата с лека сколиоза се наблюдават внимателно, обикновено с рентгенови лъчи, за да се види дали кривата се влошава. В много случаи не е необходимо лечение. Принякои деца се налага носенето на скоба, за да се спре влошаването на извивката. Други може да се нуждаят от операция за изправяне на тежки деформации.
Съдържание
Симптоми на сколиоза при деца
Признаците и симптомите на сколиозата могат да включват:
- Неравномерни рамене
- Едното рамо често изглежда по-изпъкнало от другото
- Неравна талия
- Едното бедро е по-дълго от другото
- Едната страна на гръдния кош стърчи напред
- Изпъкналост от едната страна на гърба при навеждане напред
При повечето случаи на сколиоза, гръбначният стълб се върти или усуква в допълнение към извиването отстрани. Това кара ребрата или мускулите от едната страна на тялото да стърчат повече от тези от другата страна.
Кога да отидете на лекар
Отидете при Вашия лекар, ако забележите признаци на сколиоза при детето си. Леките извивки могат да се развият без вие или вашето дете да го осъзнаете, защото се появяват постепенно и обикновено не причиняват болка. Понякога учители, приятели и спортни съотборници са първите, които забелязват сколиозата на детето.
Причини за сколиоза при деца
Лекарите не знаят какво причинява най-често срещания тип сколиоза – въпреки че изглежда включва наследствени фактори, тъй като заболяването често се среща в семейството на диагностицирания. По-рядко срещаните видове сколиоза могат да бъдат причинени от:
- Някои нервно-мускулни състояния, като церебрална парализа или мускулна дистрофия
- Вродени дефекти, засягащи развитието на костите на гръбначния стълб
- Предишна операция на гръдната стена като бебе
- Наранявания или инфекции на гръбначния стълб
- Аномалии на гръбначния мозък
Рискови фактори
Рисковите фактори за развитие на най-често срещания тип сколиоза включват:
- възраст – признаците и симптомите обикновено започват в юношеството.
- пол – въпреки че и момчетата, и момичетата развиват лека сколиоза с приблизително еднаква скорост, момичетата имат много по-висок риск от влошаване на кривата и изискване на лечение.
- Семейна история – сколиозата може да протича в семейства, но повечето деца със сколиоза нямат фамилна анамнеза за заболяването.
Усложнения на сколиоза при деца
Докато повечето хора със сколиоза имат лека форма на заболяването, сколиозата понякога може да причини усложнения, включително:
- Проблеми с дишането – при тежка сколиоза гръдният кош може да притисне белите дробове, което затруднява дишането.
- Проблеми с гърба – хората, които са страдали от сколиоза като деца, може да имат по-голяма вероятност да изпитват хронична болка в гърба като възрастни, особено ако техните необичайни извивки са големи и нелекувани.
- Външен вид – тъй като сколиозата се влошава, тя може да причини по-забележими промени – включително неравномерни бедрата и раменете, изпъкнали ребра и изместване на талията и тялото настрани. Хората със сколиоза често се притесняват за външния си вид.
В заключение
Ако имате дори и най-малкото съмнение за развитие на сколиоза при вашето дете, ви съветваме да посетите лекар-експерт за съдействие.
Още интересни статии, можете да откриете в нашата блог секция, тук!