Дървесният бъз (Sambucus Nigra) е широко използван в народната медицина и заема почетно място в световната Фармакопея. Храстът принадлежи към семейство Бъзови (Caprifoliaceae) и е култивиран от древни времена. Заради силно развитата си коренова система в природата може да достигне височина 10 метра и прилича на дърво. Най-често обаче израства до 3-4 метра, като образува кръгъл храст с гъсто разположени листа, покрит с големи (до 20см в диаметър) бели, ароматни съцветия до самата основа на растението. Цъфти в края на юни и началото на юли в продължение на месец. Плодовете му – лилаво-черни и лъскави, узряват в началото на септември и остават след листопада. Дървесният Бъз се среща в горите и по влажни места, а у нас е разпространен и в населените места. В планините се намира на надморска височина до 1500 метра.
Съдържание
Полезността на Дървесния Бъз се крие в неговите плодове
Плодовете на диворастящия бъз били събирани още от праисторически времена. Остатъци от тях са открити при разкопки на неолитни обекти. В древни времене е бил отглеждан специално заради плодовете. Бил е известен по времето на Плиний, който препоръчвал цветовете при настинки. Днес употребата му е одобрена от научната медицина. Използват се не само цветовете, а и плодовете, корените, кората, но за различни заболявания. На цветовете се приписват патогонно, диуретично, антифебрилно и противовъзпалително действие. Кората е диуретик, а плодовете са известни като потогонно и слабително средство.
Химичният състав на растението Дървесен Бъз е изключително богат
Листата съдържат гликозид самбунигрин, който се разделя на глюкоза, циановодородна киселина и бензалдехид. Растението съдържа растителни смоли и етерично масло. Аскорбинова киселина и каротин са открити в пресните листа. Кората на клоните му съдържа етерично масло, холин, фитостерол. В плодовете има аскорбинова киселина, каротин, самбуцин, танини. В цветовете – флаваноиди, танини, гликозиди, слуз, оцетна и ябълчена киселини. Плодовете пък съдържат минерални елементи (желязо, калций, калий и фосфор).
Имунна подкрепа и борба с грипа – на помощ, растението дървесен бъз
В Европа и Америка Дървесният бъз е много популярен, на първо място, като естествен активатор на имунитета. Според някои данни, Топ 5 на компонентите, които трябва да бъдат включвани във витаминните комплекси за укрепване на имунитета, се оглавява от екстракта от Дървесен Бъз. Неслучайно в САЩ през студения сезон препаратите, базирани на него, разбиват рекордите за продажби. Американски експерти откриха, че той помага за намаляване на продължителността та симптомите на грип. А израелските им колеги пояснават: продължителността на заболяването при прием на бъз намалява с 2 до 4 дни.
Наскоро австралийски учени публикуваха резултатите от проучване, потвърждаващо, че активните съединения на Дървесния Бъз имат пряк ефект върху грипния вирус и не му позволяват да навлиза в клетките. В допълнение, бъзът е ефективен и в по-късните етапи на грипа, когато вече е настъпила клетъчна инфекция. В този случай помага да се повиши ефективността на имунния отговор към инфекцията. Тези невероятни свойства на растението се държат на неговите активни вещества, в това число антоцианинът цианидин-3-глюгозид, за който ще стане дума и по-долу.
Мощни антиоксидантни свойства
Много от нас са добре запознати с последствията от излишните свободни радикали за организма. Тежкият оксидативен стрес причинява увреждане и преждевременна смърт на клетките. За щастие имаме Дървесния Бъз – този мощен природен антиоксидант. Ефектът му е 2 пъти по-силен от този на червените боровинки и 5 пъти по-силен от този на черните боровинки! И отново си припомняме вече познатия цианидин-3-глюкозид. Оказва се, че това вещество има един от най-мощните показатели за антиоксидантна активност сред всички растителни флаваноиди!
Другите “таланти” на Дървесния Бъз
Традиционната медицина от различни страни по света е познавала неговите лечебни свойства от векове. Плодовете и кората на бъза се използват като слабително средство, екстрактът от листата – като слабително, потогонно и диуретично средство, а екстрактът от цветовете действа отхрачващо, противовъзпалително и успокоително.
Настойка от цвета на бъз се използва и външно под формата на лосиони за хемороиди, болки в ставите, циреи, изгаряния и рани.
[blog_posts style=”normal” columns=”3″ columns__md=”1″ ids=”5021,5873,3719,4061″ image_height=”56.25%”] [ux_products equalize_box=”true” ids=”2191,628,2177,2175,2779,6081″]