Надяваме се информацията за Eндометриоза е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
[wpdreams_ajaxsearchlite]
Не се колебайте да се свържете с нас: 02/402 68 68
Начало » Енциклопедия за Здравословни Проблеми » Ендометриоза
Често срещано състояние, ендометриозата е болезнено състояние, което може да повлияе на ежедневието ви. Когато имате ендометриоза, тъкан, подобна на лигавицата на матката, расте на други места в корема и тазовата област. Ендометриозата може да причини болезнени и тежки периоди, както и проблеми с плодовитостта.
Ендометриозата е заболяване, при което тъкан, подобна на лигавицата на матката, се разраства по други части на тялото ви. Когато тази тъкан расте на неподходящи места, тя може да доведе до неприятни симптоми, които да повлияят на ежедневието ви. Някои хора с ендометриоза имат проблеми и със забременяването.
Ендометриумът е вътрешната обвивка на матката. Тази тъкан се отделя по време на менструалния цикъл. Мислете за ендометриума като за слоеве тъкан, които се натрупват по вътрешната лигавица на матката ви. Когато имате менструация, тези слоеве се откъсват от стените на матката и напускат тялото ви. Ако забременеете, ендометриумът помага за поддържане на ранните фази на развитие.
Когато имате ендометриоза, тъкан, подобна на ендометриума, се разраства върху други органи или структури. Тази тъкан може да се разрасне в рамките на корема, таза или дори гърдите Ви. Тази тъкан е хормонално чувствителна и може да се възпали по време на менструалния Ви цикъл. Тези области на ендометриоподобна тъкан могат да причинят кисти на яйчниците, повърхностни лезии, по-дълбоки възли, сраствания (тъкан, която свързва органите Ви и ги свързва) и белези в тялото Ви.
Няколко места, на които можете да развиете ендометриоза, включват:
В допълнение към тези видове, ендометриозата може да бъде класифицирана и според тежестта на симптомите:
Ендометриозата това е често срещано състояние, което най-често засяга хора на възраст между 25 и 40 години. Тя може да се открие и при по-млади хора в тийнейджърските им години.
Съществуват много симптоми, свързани с ендометриозата. Основният симптом е болката. Тази болка може да бъде силна или слаба. Обикновено тя се усеща в корема, тазовата област и долната част на гърба. Въпреки че ендометриозата е често срещано заболяване, не всички хора ще изпитват симптоми. Понякога може да имате ендометриоза и да не знаете за нея, докато не бъде открита по време на друга процедура или изследване на стерилитет.
Хората, които изпитват симптоми на ендометриоза, може да имат:
Причината за ендометриозата е неизвестна. Когато имате ендометриоза, тъкан, подобна на лигавицата на матката, се разраства на неправилни места. Когато се развива на места като външната страна на матката, фалопиевите тръби, яйчниците, червата и в тазовата кухина, тя може да причини болезнени симптоми. Тази болка е свързана с повишено възпаление, а често и с фиброза и сраствания.
Когато подобна на ендометриума тъкан расте извън матката ви, тя може да причини белези (сраствания). Тези участъци от белези могат да слеят органите Ви – да създадат връзки между тях, които обикновено не биха съществували. Това може да доведе до дискомфорт и болка.
Съществуват няколко медицински усложнения, които могат да възникнат, ако имате ендометриоза. При тежка ендометриоза на уретера понякога може да се получи подуване на бъбреците. Освен бъбреците могат да бъдат засегнати белия Ви дроб или диафрагмата, което може да доведе до задух, болка в гърдите или колапс на белия дроб по време на менструалния цикъл.
Но може би един от най – често срещаните усложнения са проблемите с плодовитостта. Понякога това може да бъде подпомогнато с възможности за лечение като лекарства, операция за ендометриоза или лечение на безплодието като IVF.
В много случаи диагностицирането на ендометриозата започва със симптомите ви. Болезнените и тежки менструации могат да ви накарат да се обърнете към вашия лекар. След като се явите на преглед, вашият лекар (обикновено акушер-гинеколог) може да започне с въпроса за личната ви медицинска история, за всички предишни бременности и дали други хора в семейството ви имат ендометриоза. Вашият лекар може да направи тазов преглед. Ако лекуващият Ви лекар се нуждае от повече информация, той вероятно ще извърши тазови образни изследвания, започвайки с ултразвук. В зависимост от симптомите, физическия преглед и резултатите от ултразвуковото изследване може да се назначи и ядрено-магнитен резонанс за допълнително картографиране на ендометриозата. Може да бъде предложена лапароскопия както за окончателна диагноза, така и за лечение. Тя може да бъде полезен начин за потвърждаване на ендометриоза, тъй като хирургът, който извършва процедурата, може да използва малка камера (лапароскоп), за да погледне вътре в тялото ви. По време на тази процедура може да бъде взета биопсия (малка тъканна проба). Биопсията ще бъде изпратена в лаборатория, за да се потвърди диагнозата.
Понякога можете да откриете ендометриоза случайно. Не всички хора, които имат ендометриоза, изпитват симптоми. В тези случаи Вашият лекар може да открие състоянието по време на друга процедура.
Към момента не съществува лек за ендометриозата. Лечението е насочено към облекчаване на симптомите и подобряване на качеството на живот.
Има два основни подхода към лечението на ендометриозата: консервативен и хирургичен.
Консервативното лечение се основава на употребата на лекарства и билки, които потискат растежа на ендометриозните огнища. Най-често използваните лекарства са:
Хирургичното лечение се използва, когато консервативното лечение не е ефективно или когато симптомите са тежки. Целта на хирургичното лечение е отстраняването на ендометриозните огнища. Най-често използваните хирургични техники са:
Изборът на метод на лечение зависи от редица фактори, включително тежестта на заболяването, симптомите, възрастта на пациентката и нейното желание за зачеване.
В допълнение към медикаментозното и хирургичното лечение, на пациентките с ендометриоза се препоръчват и промени в начина на живот, които могат да помогнат за облекчаване на симптомите, като:
Ако имате симптоми на ендометриоза, е важно да се консултирате с лекар. Ранното диагностициране и лечение могат да помогнат за облекчаване на симптомите и подобряване на качеството на живот.
Ендометриозата не е заболяване, което можете непременно да предотвратите. Съществуват определени фактори, които могат да намалят риска от развитие на заболяването, но в някои случаи все още може да имате ендометриоза. Възможно е да има генетична причина някои хора да развиват ендометриоза. Ако други хора от Вашето семейство (майка или баба) са били диагностицирани с ендометриоза, поговорете с Вашия лекар за риска Вие също да развиете това състояние.
Няколко фактора, които могат да намалят риска от ендометриоза, включват:
Ако имате някой от следните симптоми, е важно да се консултирате с лекар:
ВАЖНО! НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем.
Надяваме се информацията за Eндометриоза е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
На всички поръчки над 100.00 лева
При проблем ще върнем пратката Ви
Предлагаме само качествени продукти
Грижим се за Вашите лични данни