Основният акцент на предаването падна върху белодробните заболявания – симптоми, диагностика и лечение
„Дихателната система е в директна връзка с околната среда. Точно затова пораженията при нея са чести и понякога фатални. Човечеството изкуствено е измислило свои фактори, които да замърсяват и ерозират дихателната система и съдовете в белите дробове – там се осъществява обмена на кислорода. Достатъчно е да споменем пушенето на цигари и други продукти“ – начални думи на професор доктор Христо Деянов.
За тази тема водещият на „Академия Здравитал“ събеседва с доктор Петър Чипев. Гостът в студиото е пулмолог. Доктор Чипев завършва Медицинския университет в София през 2012-та година. В последствие специализира пневмология и фтизиатрия в Клиниката по белодробни болести на ВМА-София, под ръководството на проф. Коста Костов.
Д-р Чипев започна дискусията със следната констатация: „Дихателната система е „входната врата“ за много от нещата, увреждащи всички останали органи и системи. Ние сме на митницата.“
Съдържание
Вейпове
Има много различни видове. Вейповете са нещо, което хората разпознават като електронни цигари. Там има пара, която се инхалира. Нагряващите тютюневи изделия са много популярни, тъй като притежават модерен вид на електронни смарт-устройства, така примамват младите момчета и момичета. Всяка форма на дим, дори да е само пара, нанася вреда върху белия дроб. Допълнителен проблем е, че при децата белият дроб все още не се е изградил изцяло. Там бива развивана вреда, оставаща за цял живот.
За вейповете доктор Чипев каза: „Доколкото има обективни проучвания, те показват, че нагряващите тютюневи изделия произвеждат по-малко токсини, спрямо конвенционалните цигари. Но и двете неща са вредни, която е важно за нас като „пазители на белия дроб“. Аз лично не бих препоръчал никакво средство за пушене на мой пациент. Проблемите в белия дроб почти винаги са свързани и с усложнения за сърдечно-съдовата система. Най-често хората по света умират от инфаркт на миокарда, мозъчен инсулт, ХОББ, пневмония, туберкулоза, карцином и други.“
По отношение на вейповете проблемът е, че те са изключително достъпни.
„Наскоро имах случай на отключена шизофрения или нарколепсия след пушене не вейп. Тя ми показа редица сайтове, откъдето можеш да си вземеш устройството. Човек не е наясно какви са съставките във вейповете.“
ХОББ
Проблемът се получава, заради възпаление от инхалиране на токсични частици и газове. Честотата на заболяването в България не е уточнена, тъй като медицинската статистика не е твърде прецизна. Според д-р Чипев приблизително 10 процента от хората у нас имат хронична-обструктивна белодробна болест. Сред основните симптоми на заболяването е кашлицата. Неконтролираното възпаление, развиващо се години наред, в даден момент води до задух. Унищожава се голяма част от белия дроб.
Елементарно и просто за изпълнение изследване във връзка с доказване на ХОББ е спирометрията. За да се постави диагнозата е нужно да има регистрирана обструкция. При самото изследване се прави силно издухване в тръба. Това позволява на специалистите да измерят капацитета и издишания обем на дробовете. При ХОББ издишания обек е нисък, спрямо капацитета.
Има два характерни фенотипа за заболяването. Единият е пуфкащ розов тип – той е слаб, виждат му се ребрата, има задух, ръцете са в страни. Другият е кашлящ син тип – с кашлица, храчки, сини устни и лице, голям корем, зачервени очи. Характерно за ХОББ е намаленият физически работен капацитет. В следствие на оксидативния стрес стартира атеросклероза – възпаление в съдовете, натрупване на плаки.
Тромбемболизъм
Когато има тромботичен проблем, особено във вените на долните крайници и малкия таз, съществува реален риск да се откъсне тромб и да отиде в белия дроб. Дълбоката венозна тромбоза е най-рисковият фактор. Тази емболия е с много висока смъртност, зависи от големината на тромба. Симптомите не са специфични, отново говорим за задух и кашлица. Понякога има болка и отхрачване на кръв. Важно е да бъде направена компютърна томографска ангиография. При разширени вени, особено след някаква операция, ако има остра симптоматика, непременно трябва да се потърси специалист. В спешната помощ се вкарват лекарства за разреждане на кръвта.
Бронхопневмония
„Не са известни фактори, които можем да изследваме, за да разберем, че бихме могли да страдаме по-често от пневмония. Това състояние може да засегне както активни спортисти, така и хора с много увреден бял дроб. Ако човек има хронични заболявания и увреждания, това намалява неговите съпротивителни сили и това да дава по-чести инфекции“ – думи на доктор Чипев.
Хората с чести бронхопневмонии са по-рискови за пневмосклероза, фиброза. В разгара на ковид фиброзите бяха масови, тъй като се получаваха тежки инфекции на белия дроб. В повечето случаи фиброзата е като белег по кожата, тя седи в белия дроб и не пречи по никакъв начин. Проблемът е, че при коронавирус се поразяваха малките съдове. Когато се наруши кръвоснабдяването на дадена тъкан, тя започва да склерозира.
Рак на белия дроб
Това е най-честият рак при човечеството и един от най-смъртоносните. Става дума за локализиран процес, който нараства бавно. Белодробният карцином все още е трудно лечимо заболяване. Важно е болестта да бъде хваната възможно най-рано, за да има пълно лечение. В повечето случаи този рак се установява в късен стадий.
„Белият дроб, за да ни покаже, че нещо се случва в него, трябва една голяма част от него вече да е засегната“ – мнение на доктор Чипев.
По отношение на лечението има редица нови препарати за имунотерапия и таргетна терапия. От ключово значение е скрининга и ранната диагностика – на някой места по света се реализират програми за дългогодишни пушачи, за хор над 55-годишна възраст. Там на общо основание се прави компютърна томография и се търсят ранни изменения.
По отношение на конвенционалната химиотерапия има основни медикаменти, които се ползват от години. С новата химиотерапия статистическо достоверно успява да се удължи преживяемостта на най-злокачествените ракове на белия дроб. Това лечение е изцяло покрито от Здравната каса в България.
Въпроси от зрителите и отговори на специалистите
Как влияят фините прахови частици на белия дроб?
Доктор Чипев: „Фините прахови частици (под 2 микрона) със сигурност оказват негативно влияние. Те влизат най-дълбоко в организма, засягат кръвообращението. По този начин химическите елементи се разнасят навсякъде в тялото. По-големите прахови частици достигат по-нагоре в бронхиалното дърво.“
Какво може да се направи при диафрагмална херния и затруднено дишане?
Доктор Чипев: „Аз често обяснявам на пациентите, че белият дроб е като акордеон. Той не може да движи сам въздуха, ако някой не му помага. На първо място това движение се извършва от диафрагмата. В литературата тя се нарича „миокард на белия дроб.“
Как може да се помогне на възрастен човек, който има белодробно заболяване, съчетано с пушене?
Доктор Чипев: „Не ми е известно за България да има програми с висока успеваемост, които да накарат един човек да спре да пуши. Най-важното е човек да има воля. Никотиновите лепенки и хапчетата не помагат.“
При прекаран мозъчен инсулт и последващ скенер, какво означава появата на корова атрофия?
Проф, д-р Деянов: „Става дума за поражения по мозъка и централната нервна система.
Какво е лечението при ХОББ?
Проф. д-р Христо Деянов: „Лечението е дълго, може да се спре до голяма степен увреждането на дихателната система със съвременната терапия.“
Доктор Петър Чипев: „В основата на терапията за ХОББ е спирането на рисковите фактори, защото инхалаторите и медикаментите нямат оптимален ефект, ако продължава тютюнопушенето.“
При поставен стенд на коронарните артерии каква е причината през първите няколко минути на активно спортуване да има затруднено дишане?
Доктор Чипев: „Тук има значение къде точно е поставен стента и каква е възрастта на пациента. С напредване на годините се изчерпва част от функцията на белите дробове и сърцето.“
Професор Христо Деянов: „Сърцето е пряко свързано с белия дроб. Щом е поставен стент, вероятно преди това е имало запушване на някоя коронарна артерия. Това непременно дава отражение и на дихателния капацитет. Нужно е да има по-умерено спортуване.“
Каква може да е причината за болка в кръста в долната ниска част?
Доктор Чипев: „Много е важно да уточним, че белият дроб няма рецептори за болка. Това, което може да идва от белия дроб и да боли в гръдния кош, е засягането на плеврата.“
Какво може да се каже за преболедувана туберкулоза и често прекарване на грипове?
Доктор Чипев: „Туберкулозата не е архаична болест, а ежедневно заболяване. Тези случаи трудно се диагностицират, но вероятно често се срещат. Туберкулозата често дава фибрози и хронични изменения в белия дроб. Остатъчните изменения в белия дроб от туберкулозата могат да са заразни, ако в храчките има киселинно-устойчиви бактерии.“
Професор Христо Деянов: „Моят съвет особено към малките деца е да не се пипат дръжките и други повърхности в градкия транспорт и след това да си докосват устата, защото по този начин може да се предадат различни инфекции.“
При направена плевректомия, пункция, операция на черен дроб и сърдечни заболявания каква е причината за тежко дишане?
Доктор Чипев: „Отново ще кажем, че това са две съврзани системи. Трудно може да се каже на какво повече се дължи задуха – дали на сърцето или на белия дроб. Физиологично погледнато между двата листа откъм гръдния кош и белия дроб има малко течност и това помага на белия дроб да диша по-добре, тъй като има по-плавно приплъзване. Когато слепим тези плеври или има фиброза, движението е по-трудно и това води до затруднено дишане.“
Финални думи от специалиста
„Ако мога да отправя едно послание към пациентите, то е да не неглижират симптомите, които усещат от страна на белия дроб. Кашлицата представлява защитен рефлекс, това не е нещо нормално. Също така не винаги трябва да свързваме задуха с годините и килограмите. Трябва да се преглеждаме, когато има нужда и да се стремим да не си вредим. За белият дроб няма лекарство или средство, чрез което да го почистим, но можем да не го замърсяваме, доколкото е възможно… За мен е адски неприятно, че може би сме единствената страна в Европа, в която толкова широко се рекламират тютюневи изделия.“